неділя, 22 січня 2017 р.

Тема: Скелет людини. Зєднання кісток. Суглоби.

Цілі уроку: сформувати поняття про основні відділи скелета людини, встановити особливості його бу­дови, пов'язані з прямоходінням, трудовою та розумовою діяльнос­тями; розвивати вміння структурувати матеріал, узагальнюва­ти його, логічно мислити та по­слідовно викладати свої думки; формулювати вміння застосову­вати на практиці здобуті знання; виховувати вміння слухати одне одного, стежити за культурою мовлення, співпрацювати з учня­ми класу
Терміни:череп, хребет, атлант, епістрофей.
Обладнання: таблиця «Скелет лю­дини», муляжі кісток; малюнки: а).розвиток скелета у зародка людини; б) зміна форми нижньої щелепи з віком; в) дівчинка, на­роджена із «заячою губою»; г) ру­хи хребта; д) розвиток грудної клітки; книжки «Атлас нормаль­ної анатомії людини», «Книга для читання з анатомії», «Дитяча енциклопедія здоров'я».
Тип уроку: засвоєння нових знань.    
Вид уроку: комбінований.
Методи: пояснення, фронтальне опитування, бесіда, демонстра­ції.
Структура уроку
І. Організаційний етап
 II. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
 ІV. Вивчення нового матеріалу
 V. Узагальнення та закріплення знань.
 VІ. Домашнє завдання
VII. Підбиття підсумків уроку
Хід уроку
І. Організаційний етап
Психологічна розминка
   Щоб найефективніше організувати нашу роботу на сьогоднішньому уроці, визначимо емоційний стан кожного з нас та цілого класу.
  У вас на партах є картки, підніміть ту картку, яка відповідає вашому настрою: червона картка – добрий настрій, жовта – задовільний, синя – поганий, біла – складно сказати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів на тему «Значення опорно-рухової системи. Будова і ріст кісток»
Учні виконують самостійну роботу на розданих картках:
1. Кісткова і хрящова тканини належать до:
А. Епітеліальна тканини; Б. Сполучна тканина;
В. М'язова тканина;         Г. Нервова тканина.
2. До складу кісткової тканини входять:
А. Органічні речовини;   Б. Неорганічні речовини;
В. Органічні та неорганічні речовини.
3. Клітини кісткової тканини називаються:
А. Остеоцити;                   Б. Хондроцити.
4. Клітини хрящової тканини називаються:
А. Остеоцйти;                      Б. Хондроцити.
5. Які з названих кісток довгі трубчасті:
А. Ребра;        Б. Стегнові;        В. Ліктьові;
Г. Гомілкові;  Д. Фаланги пальців;       Е. Лопатка.
6. Які з названих кісток плескаті:
А. Скронева;    Б. Лопатка;            В. Ребра;
Г. Тазові;        Д. Променева;        Е. Фаланги пальців.
7. Які з названих кісток мають тільки червоний кістковий мозок:
 А. Довгі трубчасті;  Б. Короткі;       В. Плескаті.
8.За рахунок якої ділянки променева кістка росте в довжину:
А. Головка;      Б. Тіло;         В. Проміжок між головою і тілом.
9. Яка частина кістки є кровотворним органом:
А. Окістя;        Б. Хрящ;      В. Кісткова тканина;
Г. Червоний кістковий мозок;        Д. Жовтий кістковий мозок.

          II. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку.
    Термін «скелет» походить від. грецького слова скелетон — «висушений», що пов’язано зі стародав­нім способом виготовлення скеле­та — висушування на сонці або га­рячому піску.
    Цікавинка! З давніх часів багато вчених Старо­давньої Греції і Риму вивчали кістки. Основоположник учення про атоми Демокрит збирав залишки скелетів, відвідуючи кладовища. Клавдій Гален—староримський лікар і природо­дослідник   
— посилав своїх учнів зби­рати кістки ворогів, які загинули. Сам він їздив аж до Олександрії (Єгипет), щоб вивчити там єдиний повністю зі­браний скелет людини. У середні віки церква забороняла розтинати трупи. Великий анатом Везалій уночі тайно викрадав трупи повішених.
   Великий німецький поет і вчений Гете також захоплювався вивченням скелета, описував його будову і роль у житті людини.
   Наука постійно прагнула до пізнан­ня істини. І з часом багато цікавого і важливого стало відомо про скелет людини і тварин.
III. Вивчення нового матеріалу
1. З'єднання кісток
Якщо подивитися на таблицю «Ске­лет людини», то видно, що він скла­дається з кісток, які з'єднані між со­бою.
Розрізняють три види з'єднання кіс­ток.
З'єднання кісток
 
Нерухоме
(швом, кістки черепа)
Рухоме (суглобами)

Напіврухоме
( хребці хребетного стовпа, хрящі)


 Детальніше з типом з’єднань кісток ви ознайомитеся самостійно, опрацювавши підручник та заповните перфокарту.
№  
Неру­хоме
Напіву-хоме
Рухоме
1



2



3



4



5



6



7



8



9



1 0



1.Має захисне значення.
2.Кістки з'єднані швом.
3.    З'єднання кісток черепа (крім ни­жньої щелепи).
4. Забезпечує рухомість цього відді­лу скелета.
5.    З'єднання кісток тазу з крижовою кісткою.
6. Забезпечує гнучкість хребта.
7. Кульшовий і плечовий суглоб.
8. Між кістками є прошарки з гнуч­кої хрящової тканини.
9.Колінний суглоб, ліктьовий суг­лоб.
10.З'єднання тіл шийних, грудних і поперекових хребців.


      Розглянемо будову суглоба. Кожний суглоб оточений суглобовою сумкою, що утворена міцною сполуч­ною тканиною. Із суглобової сумки порожнину суглоба виділяється су­глобова рідина. Вона діє: як мастило, зменшуючи тертя в суглобах. Ззовні суглоби укріплені зв’язками.


Суглоби
 
Одноосьові, які здійснюють рухи в одному напрямку. Наприклад: ліктьовий.
Двоосьові,які здійснюють рухи в двох напрямках. Наприклад: колінний, фаланги пальців.
Триосьові, які здійснюють рухи в двох напрямках.
Наприклад: кульшовий, плечовий.



Розрізняють такі форми суглобів:
1) циліндрична
2) блокоподібна
3)куляста
4) еліпсоподібна


2. Скелет голови, або череп
   Назва частини скелету, з якої ми почнемо ознайомлення закодована на дошці, розгадавши цифрограму ми дізнаємося ключове слово першого питання.
   ( Складаємо слово, вибираючи літери, які зустрічаються лише раз в рядку.)
А
Р
Н
Ч
Р
А
Н
Д
У
О
Д
У
Е
О
Ю
Ц
Т
Ю
Т
Ц
Р
У
Е
У
О
Ч
О
Ч
И
П
Т
Л
И
Т
Л


Скелет голови складається з двох відділів: мозкового та лицьового


    До скла­ду мозкового відділу черепа  входить непарні кістки—потилична і лобова, та парні — тім'яні та скроневі.  
 Лицевий відділ  складається з 15 кісток, найбільшими з яких є парні ви­личні, верхньощелепні; непарні нижньощелепна.
Череп. У зв'язку з розвитком головного мозку череп — скелет голови —досяг великих розмірів. Він складається з великої кількості кісток. Зростан­ня кісток відбувається поступово. Це тривалий процес. Раннє окостенін­ня кісток черепа загрожує затрим­кою розвитку мозку, що призводить до розумової відсталості.
   Дно черепної коробки являє собою ніби мальовничий ландшафт гір, ви­сочин, крутих схилів. Тут проходять великі нервові шляхи і кровонос­ні судини.
   Цікавинка! Великі зміни пройшли у найбільш великих кістках обличчя — щелепах. У деяких предків людини були не дві, а більше щелепних кісток. У ссавців на все життя зберігається міжщелепна кістка. Вона займає проміжне місце між половинками верхньої щелепи, що зростаються. У мавп вона міцно з'єднана з верхньощелепною, а у людини зменшується ще до народжен­ня. Інколи краї
верхньощелепних кісток на місці зникнення міжщелепної кістки не зростаються, утворюється проміжок. У таких випадках наро­щується дитина із «заячою губою». Цей недолік тепер легко усувають хі­рургічним шляхом.
 Нижня щелепа — єдина рухома кіст­ка черепа. До моменту народження у дитини вона слабко розвинена. З по­явою зубів нижня щелепа збільшується. У старості, в разі втрати зубів вона знову зменшується.
    Розмір і форма нижньої щелепи су­часної людини значно відрізняються від розмірів і форми щелеп її предків. Для людини характерний підборідний виступ,  розвиток якого пояс­нюють удосконаленням м'язів язи­ка, здатністю розмовляти.
3        Скелет тулуба  складається з хребта і грудної клітки.

Скелет тулуба

Хребет (утворю­ють 33-34 хреб­ці):
 7 шийних, 
12 грудних,
 5 по­перекових,   крижових, 
 4-5 куприкових хребців

Грудна клітка
12 пар ребер
Грудина







   
  Кожний хребець (крім шийного) має тіло, дугу і відростки. Відростків є сім. Задній відросток непарний. Його мож­на відчути на спині у вигляді горби­ка. Між тілом хребця і його дугою є отвір. Отвори всіх хребців утворю­ють канал хребта, в якому міститься спинний мозок.
     Хребці різних відділів хребта мають відмінності у формі та розмірах. Роз­міри хребців збільшуються від ший­ного до поперекового відділу. Пер­ший шийний хребець, який називають атлантом, не має тіла і побудований з двох дуг.
    Цікавинка!  Перший гребець тримає на собі че­реп, у зв'язку з чим давні анатоми назвали його «атлантом» — на ім'я міфічного титана Атланта, який за участь у боротьбі титанів проти бо­гів олімпійців був покараний Зевсом і повинен був тримати на своїх руках небозвід.
    Другий шийний хребець — епістро­фей — має зубоподібний відросток і з'єднаний з атлантом. Це місце хребта дуже вразливе щодо пошкодження.
 
   Хребет (кісткова пружина) має оригі­нальну конструкцію, є опорою скеле­та. Якщо би він складався із суцільного кісткового стрижня, то наші рухи були б дуже сковані.
    Міцність, пружність зв'язок, хря­щових прошарків і вигинів роблять хребет міцною і пружною опорою. Завдяки такій будові хребта люди­на може згинатися, скакати, роби­ти перекиди, їздити верхи, бігати. Дуже сильні міжхребцеві зв'язки да­ють можливість робити дуже склад­ні рухи і разом з тим створюють на­дійний захист спинного мозку. Він не піддається якому-небудь механічно­му розтягу, тиску за будь-яких виги­нів хребта. Дуже важлива амортизація і для голови, яка знаходиться на хребті. Уявіть собі різні акробатичні номери, і ви зрозумієте, наскільки досконала рухливість і міцність хребта.
    Вигини хребта відповідають впливу навантаження на вісь скелета. Тому нижня, більш масивна частина є опо­рою під час рухів; верхня, вільно ру­хаючись, допомагає зберігати рів­новагу.


     S-подібні вигини хребта забезпечу­ють його пружність. Вони з'являються з розвитком рухових здібностей дитини, коли вона починає держати головку, стояти, ходити.


    У людини, яка лежить, вигини менш помітні, а хребет на 2-3 см довший. Уранці зріст людини на 2—3 см біль­ший, ніж увечері. Довжина хреб­та дорослої людини близько 70 см, у жінок він трохи коротший. У по­хилому віці хребет зменшується на 4-7 см.


   Грудна клітка утворена грудним від­ділом хребта, 12 парами ребер і груд­ниною.


Ребра — це плоскі дугоподібні кіст­ки. Вони сполучені рухомо з хребця­ми  і напіврухомо з грудною кісткою. Грудна кістка, або груднина, нале­жить до плоских кісток. Одним кін­цем усі ребра з'єднані з грудним від­ділом хребта. Другим кінцем перші сім пар ребер з'єднані з грудниною; наступні три пари з'єднані одна з од­ною хрящовою тканиною й утворюють реберну дугу; передні кінці 11—12 пар ребер вільно закінчуються в м'язах черевної стінки.

Учитель. Пригадайте, як з'єднані кістки черепа? Яке це має значення? (Захищає головний мозок)
 Ребра з'єднані рухомо. Подумайте, яке це має значення? Дуже легко від­повісти на це питання, якщо згада­ти, що в грудній порожнині знахо­дяться легені
й серце, функції яких пов'язані зі зміною об'єму. А робота мозку не вимагає його рухів, і кістки черепу з'єднані нерухомо.
  Цікавинка! Цікаво, що окостеніння грудної кліт­ки проходить пізніше за інші кістки. До 20 років закінчується окостеніння ребер і тільки до 30  років проходить повне зростання частин груднини, яка складається з рукоятки, тіла грудни­ни і мечоподібного відростка.
   Форма грудної клітки з віком зміню­ється. У новонароджених вона має, як правило, форму конуса з осно­вою, зверненою вниз, як у мавп. По­тім ширина грудної клітки у перші три роки збільшується швидше, ніж довжина тулуба. Поступово грудна клітка з конусоподібної стає округ­лою, як у людини. Ширина її біль­ша за довжину.
    Як ви вважаєте, чи у всіх людей груд­на клітка розвинена однаково? Зви­чайно, ні. Якщо порівняти спортсме­на, атлета, плавця з людиною, яка не займається спортом, то найменшою буде грудна клітка у людини, що не займається спортом. Легко зрозумі­ти, що розвито грудної клітки, її рух­ливість залежить від розвитку м'язів. Тому у підлітковому віці 12-15 років, які  займаються спортом, об'єм грудної клітки більший на 7-8 см від їх одно­літків, які не займаються спортом.
   Сучасні українці зовсім не схожі на людей, які жили на території Західної України у прадавні часи. Це були двоме­трові велетні з великими зубами і міц­ними кістками. Проте вік їх був дуже короткий 35-40 років. Про це свідчать останні розкопки археологів.
    Якими насправді були наші далекі предки?
   Цікавинка!Справа в тому, що недавно україн­ські археологи проводили розкоп­ки унікальних поховань побли­зу села Жукова на Тернопільщині. Там знайшли сім поховань та майже 2 300 уламків глиняних посудин. Поки що важко говорити про остаточ­ні підсумки, бо дослідження трива­ють. Люди, чи останки відкопані в  урочищі Гук у Жукові, мали черепи довгастої форми, високе чоло, важ­ке підборіддя. Були вони кремезні, міцні, але жили дуже мало. Майже 70 % із них жили не більше 40 років.
     Пра­давні люди були дуже високі. Зріст чоловіків сягав від 1,70 до 1,80 метра Усі без винятку — і чоловіки, і жінки були дуже кремезної статури, з гру­буватими рисами обличчя.
     Згадувалося й те, що зуби були великими, то виникає питання, а які щодо хвороб були ці зуби?  Тодішні люди не мали карієсу, відомо достеменно, їхні зуби мали правильний прикус і жодної цяточки карієсу! Як ви вважаєте, чим ще можна пояснити?  Медики пояснюють це тим, що у той час було добре збалансоване споживання рослинної і тваринної їжі. Зуби у всіх людей у чудовому стані, але трохи стерті. Очевидно, вони вживали грубу їжу, хліб, який пекли з борошна. Зерна розтирали на кам'яних жорнах. Разом із борошном у хліб потрапляли дрібненькі камінчики, як й стирали зубну емаль і зуби.
Учитель. Давайте поміркуємо, який скелет буде в майбутнього покоління?
  Цікавинка! Учених цікавить питання: як відбу­деться в майбутньому еволюція на­ших далеких нащадків? Деякі вчені, розвиваючи фантазію, кажуть, що у людини залишиться один шийний хребець, один груд­ний, один крижовий, два купри­кові. Зникнуть кістки плечового, поясу. Можливе скорочення чис­ла пальців. Скелет майбутньої лю­дини є дуже потворним порівняно із сучасною.
    Однак ці думки сумнівні. Наукою до­ведено, що скелет людини, яка жила 50 тис. років тому, нічим не відрізня­ється від скелета сучасних людей. За 50 тис. років у скелеті не виникло жод­ної нової ознаки, яка б давала право говорити про новий етап розвитку людини. Подальше удосконалення людини пов'язане тільки з розвитком її інтелекту, гармонійним розвитком духовних і фізичних сил.
4.Скелет верхніх і нижніх кінцівок.
 Поділимо клас, на дві групи, кожній групі я посилаю SMS – повідомлення, в якому закодовано завдання, над темою якого ви спільно будете працювати.
Код для читання повідомлення на дошці.
2 - А, Б, В, Г
3 – Д, Е, Ж, З
4 – І, Й, К, Л
5 – М, Н, О, П
6 – Р, С, Т, У
7 – Ф, Х, Ц, Ч
8 – Ш, Щ, Ь, И
9 – Ь, Є, Ю, Я


Завдання 1.
SMS 1 – 2/3, 3/2, 6/1, 7/2, 5/2, 4/1__2/3, 4/1, 4/4, 9/1, 5/2, 4/1__4/3, 4/1, 5/2, 7/3, 4/1, 2/3, 4/3, 8/4.
SMS 2 – 5/2, 8/4, 3/3, 5/2, 4/1__2/3, 4/1, 4/4, 9/1, 5/2, 4/1__4/3, 4/1, 5/2, 7/3, 4/1, 2/3, 4/3, 8/4.
IV. Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Закінчіть фрази.
1) Клітини кісткової тканини — ... (Остеоцити)
2)   Гнучкість і пружність кісткам на­дають... (Органічні речовини)
3)   Перший хребець. (Атлант)
4)   Другий хребець. (Епістрофей)
5)   Загальна кількість хребців. (33-34)
6)   Кількість шийних хребців. (Сім)
7)   Кількість грудних хребців. (Два­надцять)
8)   Кількість поперекових хребців. (П'ять)
9)   Кількість ребер людини. (Два­надцять)
10) Єдина рухома кістка черепа. (Нижньощелепна)

2.Заповніть таблицю.
Відділи скелета
Кістки відділу
Тип кістки
Череп:
Мозковий відділ Лицевий відділ


 Тулуб: хребет,
 грудна клітка


 Плечовий пояс


 Верхні кінцівки


 Тазовий пояс


 Нижні кінцівки



V. Домашнє завдання  Опрацювати конспект та параграф підручника. ( Якщо таблиця незакінчена, допрацювати вдома. )
Підготувати повідомлення на теми: 1.Травми хребта. Параліч.
                                  2.Лордоз, кіфоз, сколіоз та їхні причини.


Немає коментарів:

Дописати коментар