пʼятниця, 27 січня 2017 р.

Тема: Загальна характеристика грибів

Тема уроку.  Загальна характеристика грибів
Мета:
Ø ознайомити учнів з ознаками організмів царства Гриби, їхньою класифікацією;
Ø вивчити будову гриба і його клітини;
Ø з’ясувати відмінності і спільні риси грибів з рослинами і тваринами;
Ø розглянути особливості процесів життєдіяльності;
Ø розкрити роль грибів в природі і житті людини;
Ø формувати в учнів компетенції саморозвитку і самоосвіти, продуктивної творчої діяльності, розвивати загальнокультурну і інформаційно-комунікаційну компетенції
Обладнання: таблиці, муляжі грибів, біла цвіль на кусочках хліба, плодові тіла трутовиків і                              печериць
Тип уроку: засвоєння нових знань

 Хід   уроку
І.   Організаційний момент
Створення емоційного настрою
Учитель.   Доброго дня, діти! Я дуже рада бачити всіх вас на уроці! Наш сьогоднішній урок незвичайний, але я сподіваюся, що вас він буде цікавим.
          Давайте один одному всміхнемось
          Із усмішки натхнення зачерпнемо,
          Із настроєм почнемо працювати
          І перешкоди будь-які долати!
ІІ.  Актуалізація опорних знань
Використання елементів ейдетики
Учитель.   То ж пригадайте, які є царства живої природи?
                    Підніміть ліву руку перед собою. Правою рукою візьміться за вказівний палець лівої – нехай він символізує царство Рослини. Уявіть свою улюблену квітку, яка виросла і зацвіла на вашому вказівному пальці.
                   Середній палець буде уособлювати царство Тварини. Уявіть, як на нього стрибнула улюблена тварина і «говорить» до вас.
                  А зараз візьміться за безіменний палець. Нехай він представляє царство Гриби. Уявіть, що цей палець перетворився на гриб (опеньок, білий чи будь-який інший).
                  Потім торкніться до мізинця. Він найменший і тому символізуватиме мікроорганізми (бактерії), які входять до царства Дроб’янки.
                   Залишився великий палець – направлений убік від інших. Нехай він позначає царство Віра (віруси) – неклітинні форми життя.
                   Щоб краще запам’ятати цю інформацію, складіть кулак і побачите, що чотири пальці, які символізують царства Рослини, Тварини, Гриби, Дроб’янки, тримаються разом – це будуть організми клітинної будови, а великий палець, який символізує царство Віруси – лише торкається зверху, бо віруси мають неклітинну будову.

вівторок, 24 січня 2017 р.

Інструктивна картка до уроку "Різноманітність кісткових риб"

Подпись: Ваша очікувана оцінка за урок.Інструктивна картка

ПІБ учня:
Тема уроку:

І. «Загадковий диктант».
Необхідно вибрати правильні твердження, які стосуються особливостей будови та життєдіяльності кісткових риб. У разі правильного виконання завдання можна визначити назву риби, яку тривалий час вважали вимерлою 200–300 млн років тому, але у 1938 р. вона була виявлена біля Коморських островів, вона жива й сьогодні.
Л Мають обтічну форму тіла
О Усі плавці — парні
А Органи виділення — нирки
Б Внутрішній скелет — хорда
Т Мають зябра, прикриті зябровими кришками
И Плавальний міхур відсутній у хрящових риб
Г Є зовнішнє вухо
М Скелет складається із черепа, хребта, скелета плавців
Е Риби холоднокровні тварини
Р Скати ведуть придонний спосіб життя
І До хрящових риб належать акули  і скати
К Більшість риб гермафродити
Я Риби, які піклуються про потомство, відкладають менше ікри
Відповідь:__________________________

Презентація: "Різноманітність кісткових риб"

неділя, 22 січня 2017 р.

Тема: Скелет людини. Зєднання кісток. Суглоби.

Цілі уроку: сформувати поняття про основні відділи скелета людини, встановити особливості його бу­дови, пов'язані з прямоходінням, трудовою та розумовою діяльнос­тями; розвивати вміння структурувати матеріал, узагальнюва­ти його, логічно мислити та по­слідовно викладати свої думки; формулювати вміння застосову­вати на практиці здобуті знання; виховувати вміння слухати одне одного, стежити за культурою мовлення, співпрацювати з учня­ми класу
Терміни:череп, хребет, атлант, епістрофей.
Обладнання: таблиця «Скелет лю­дини», муляжі кісток; малюнки: а).розвиток скелета у зародка людини; б) зміна форми нижньої щелепи з віком; в) дівчинка, на­роджена із «заячою губою»; г) ру­хи хребта; д) розвиток грудної клітки; книжки «Атлас нормаль­ної анатомії людини», «Книга для читання з анатомії», «Дитяча енциклопедія здоров'я».
Тип уроку: засвоєння нових знань.    
Вид уроку: комбінований.
Методи: пояснення, фронтальне опитування, бесіда, демонстра­ції.
Структура уроку
І. Організаційний етап
 II. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
 ІV. Вивчення нового матеріалу
 V. Узагальнення та закріплення знань.
 VІ. Домашнє завдання
VII. Підбиття підсумків уроку
Хід уроку
І. Організаційний етап
Психологічна розминка
   Щоб найефективніше організувати нашу роботу на сьогоднішньому уроці, визначимо емоційний стан кожного з нас та цілого класу.
  У вас на партах є картки, підніміть ту картку, яка відповідає вашому настрою: червона картка – добрий настрій, жовта – задовільний, синя – поганий, біла – складно сказати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів на тему «Значення опорно-рухової системи. Будова і ріст кісток»
Учні виконують самостійну роботу на розданих картках:
1. Кісткова і хрящова тканини належать до:
А. Епітеліальна тканини; Б. Сполучна тканина;
В. М'язова тканина;         Г. Нервова тканина.
2. До складу кісткової тканини входять:
А. Органічні речовини;   Б. Неорганічні речовини;
В. Органічні та неорганічні речовини.
3. Клітини кісткової тканини називаються:
А. Остеоцити;                   Б. Хондроцити.
4. Клітини хрящової тканини називаються:
А. Остеоцйти;                      Б. Хондроцити.
5. Які з названих кісток довгі трубчасті:
А. Ребра;        Б. Стегнові;        В. Ліктьові;
Г. Гомілкові;  Д. Фаланги пальців;       Е. Лопатка.
6. Які з названих кісток плескаті:
А. Скронева;    Б. Лопатка;            В. Ребра;
Г. Тазові;        Д. Променева;        Е. Фаланги пальців.
7. Які з названих кісток мають тільки червоний кістковий мозок:
 А. Довгі трубчасті;  Б. Короткі;       В. Плескаті.
8.За рахунок якої ділянки променева кістка росте в довжину:
А. Головка;      Б. Тіло;         В. Проміжок між головою і тілом.
9. Яка частина кістки є кровотворним органом:
А. Окістя;        Б. Хрящ;      В. Кісткова тканина;
Г. Червоний кістковий мозок;        Д. Жовтий кістковий мозок.

          II. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку.
    Термін «скелет» походить від. грецького слова скелетон — «висушений», що пов’язано зі стародав­нім способом виготовлення скеле­та — висушування на сонці або га­рячому піску.
    Цікавинка! З давніх часів багато вчених Старо­давньої Греції і Риму вивчали кістки. Основоположник учення про атоми Демокрит збирав залишки скелетів, відвідуючи кладовища. Клавдій Гален—староримський лікар і природо­дослідник   
— посилав своїх учнів зби­рати кістки ворогів, які загинули. Сам він їздив аж до Олександрії (Єгипет), щоб вивчити там єдиний повністю зі­браний скелет людини. У середні віки церква забороняла розтинати трупи. Великий анатом Везалій уночі тайно викрадав трупи повішених.
   Великий німецький поет і вчений Гете також захоплювався вивченням скелета, описував його будову і роль у житті людини.
   Наука постійно прагнула до пізнан­ня істини. І з часом багато цікавого і важливого стало відомо про скелет людини і тварин.

субота, 14 січня 2017 р.

Лабораторна робота Тема: Спостереження нормальних і мутантних форм дрозофіл, їх порівняння.

Лабораторна робота
Тема: Спостереження нормальних і мутантних форм дрозофіл, їх порівняння.
Мета: порівняти нормальні і мутантні форми дрозофіл, з’ясувати вплив мутацій на життєдіяльність організму.
Обладнання: мікроскоп, готові мікропрепарати нормальних і мутантних форм дрозофіл.
Хід роботи
1. Підготуємо мікроскоп до роботи.
2. При малому збільшенні розглянемо нормальні форми дрозофіл, опишемо їх форму і розмір тіла, колір очей і тіла, довжину і форму крил, кінцівок, наявність чи відсутність щетинок на тілі, форму очей.
Результати запишемо у таблицю.
3. Розглянемо мутантні форми дрозофіл, опишемо їх за вище наведеними ознаками.
4. Порівняємо мутантні і нормальні форми дрозофіл. Результати порівняння запишемо у таблицю.

Форми дрозофіл
Форма і колір очей
Форма і розміри крил
Забарвлення
Інші ознаки
Нормальна






Мутантна







5. Зробимо висновок про можливий вплив мутацій на життєдіяльність мутантних форм дрозофіл.    

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

середа, 11 січня 2017 р.

Практична робота Тема: Розв’язування задач з екології.

 Практична робота
Тема: Розв’язування задач з екології.
Мета: розвивати вміння розв’язувати задачі з екології.
Обладнання: підручник, збірники задач: Барна І.В. Біологія. Методика розв’язування задач. Навчальний посібник. – Тернопіль: Мандрівець, 2006; Овчінніков С.О. Збірник задач і вправ із загальної біології. – Харків: ВГ „Основа”, 2003. 
Хід роботи.
1. Пригадаємо основні відомості про трофічні ланцюги і піраміди, правило екологічної піраміди, характеристику популяцій.
2. Розглянемо приклади розв’язування задач з екології (ст.211-213 зб. задач Барна, 115,123 зб. задач Овчінніков).
3. Розв’яжемо задачі.
Задача №1.
Яка маса рослин необхідна для існування лисиці масою 15кг, з яких 65% - вода?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Задача №2.
Яка площа необхідна для існування дельфіна масою 340кг, з яких 75% - вода, якщо продуктивність біоценозу 1м2 моря 400г сухої біомаси за рік?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Задача №4.
Яка площа здатна прогодувати пару сов масою по 1,5кг кожна, з яких 70% - вода, якщо продуктивність біоценозу 300г сухої біомаси з 1м2 за рік?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Задача №5.
У одному з мисливських господарств у природу випустили 4000 фазанів. Єгері встановили, що 400 фазанів потрапили у кігті яструбів, 800 з’їли лисиці, 200 – бродячі собаки, а 2400 фазанів застрелили мисливці. Яка імовірність у фазана вижити?
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Висновок: _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________


вівторок, 10 січня 2017 р.

Лабораторна робота Тема: Ембріогенез хордових.

Лабораторна робота
Тема: Ембріогенез хордових.
Мета: розглянути ембріональний розвиток хордових, виявити загальні закономірності розвитку хордових.
Обладнання: мікроскоп, готові мікропрепарати яйцеклітини, бластули і гаструли жаби, зародкових листків, вологі препарати розвитку яйця кісткової риби, курки, малюнки етапів розвитку ланцетника, таблиця „Ембріогенез ланцетника”.
Хід роботи
1. Підготуємо мікроскоп до роботи.
2. Розглянемо готові мікропрепарати яйцеклітини, її дробіння, бластули і гаструли. Звернемо увагу на етапи дробіння, утворення бластомерів, будову шарів гаструли.
3. Розглянемо готовий мікропрепарат зародкових листків, звернемо увагу на  початок гістогенезу і органогенезу. Порівняємо побачене з даними таблиці та малюнків підручника.
Етапи розвитку
Коротка характеристика
































4. Розглянемо вологі препарати розвитку яйця кісткової риби та курки. Звернемо увагу на особливості розвитку зародків.
5. Замалюємо схему ембріогенезу хордових на прикладі ланцетника, позначимо стадії розвитку.





6. Зробимо висновок про закономірності ембріогенезу хордових.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


неділя, 8 січня 2017 р.

Лабораторна робота Тема. Вивчення мінливості в рослин. Побудова варіаційного ряду і варіаційної кривої.

Лабораторна робота

Тема. Вивчення мінливості в рослин. Побудова варіаційного ряду і варіаційної кривої.
Мета: 
навчитись оцінювати ступінь і характер мінливості, ознайомитись із статистичними закономірностями модифікаційної мінливості, сформувати уміння будувати варіаційні ряди та варіаційні криві.
Обладнання:
гербарні зразки різних видів рослин (пшениця, ячмінь або інші); насіння квасолі, бобів, бульби картоплі або листки акації, клена тощо.

Хід роботи

1.    Порівняти кілька (3–5) рослин одного виду (злаки, насіння квасолі) за фенотипом (зовнішній вигляд, розміри). Визначити характерні видові ознаки в різних представників рослин. Пояснити це явище. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.    Виявити відмінності в будові різних представників рослин одного виду. Пояснити причини, що зумовили ці розбіжності. _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.    Вибрати не менш як 50 рослин одного виду (або їхніх частин) за певними ознаками (наприклад, кількість темних плям на білих насінинах квасолі або довжина листків певної рослини, або кількість вічок на бульбах картоплі).

четвер, 5 січня 2017 р.

ПРАКТИЧНА РОБОТА Тема: Розвязання типових задач з генетики. Моногібридне схрещування. Дигібридне схрещування.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Тема: Розвязання типових задач з генетики. Моногібридне схрещування. Дигібридне схрещування.

Мета: Розвивати уміння використовувати набуті теоретичні знання при розрахункових завданнях на успадкування ознак; уміння порівнювати та робити висновки.
Обладнання і матеріали: схеми і таблиціз генетичною термінологією.

Алгоритм розв’язання задач на моногібридне схрещування

1)Записати символи, що використовуються для позначення кожного гена.
2)Встановити генотипи батьків, визначаючи їх за фенотипами нащадківта користуючись таблицею домінування.
3)Записати усі типи гамет (яйцеклітин і сперматозоїдів), що утворяться у кожного із батьків у результаті мейозу.
4)Враховуючи всі можливі варіанти випадкового запліднення, встановити генотипи нащадків.
5)Визначити співвідношення у потомстві різних генотипів та фенотипів.
Правильний запис задачі на моногібридне схрещування
Батьківське  покоління Р1   
Рослина з червоною квіткою     Рослина з білою квіткою
RR                         х                              rr
Гамети      
R         R                                   r          r
Перше гібридне покоління  
 Rr  червоні квітки                  Rr червоні квітки
Гамети       R         r                                     R          r

Друге гібридне покоління   
 RR                 Rr                      Rr                    rr
червоні        червоні             червоні              білі
У F1 усі нащадки одноманітні за фенотипом (червоні квітки) і за генотипом (гетерозиготи). У F2 відбувається розщеплення за фенотипом 1 : 3, а за генотипом 1 : 2 : 1.

Алгорифм розв’язування задачі на дигібридне схрещування

1.      Визначте домінантну і рецесивну ознаку.
2.      Введіть позначення за допомогою літер: А, В – домінантні ознаки
                                                                                    а, в – рецесивні ознаки.
3.      Записати генотип особин за рецесивною ознакою (оскільки можливий один його варіант). Особини, що схрещуються, позначаються – Р, мати, батько.
4.      Записати генотип особини за домінантною ознакою. Вона обов’язково має домінантний алель, а другий можна визначити, знаючи, що в кожного гібрида один алель від однієї батьківської особини, а другий від іншої (при цьому гомозиготна особина має однакові алелі, гетерозиготна – різні).
5.      Запишіть типи гамет – Г.
6.      Складіть схему схрещування за допомогою решітки Пеннета, в клітинах перетину гамет ви визначаєте генотип нащадків – F1.
7.      Визначте співвідношення фенотипів.
 Зразок розв’язування задачі.

ЛАБОРОТОРНА РОБОТА № 1 Тема: Будова статевих клітин.Форми розмноження організмів.

ЛАБОРОТОРНА  РОБОТА № 1

Тема:    Будова статевих клітин.Форми розмноження організмів.

Мета: Порівняти будову чоловічої і жіночої статевих клітин Навчитись робити висновки про відмінність функцій клітин,виходячи із відмінностей їх будови.

Обладнання і матеріали: Мікроскоп,готові мікропрепарати сперматозоїда і яйцеклітини,фотографії,малюнки.

Хід роботи:

1)Підготувати мікроскоп до роботи.
2) Нанести на предметне скло мікроскопа краплю бовтанки пивних дріжджів і накрити покривним склом. За малого збільшення мікроскопа знайти ділянку з клітинами дріжджів; за великого збільшення — клітини, що брунькуються (на одному полюсі вони мають невеликий горбок — бруньку, що містить ядро). Замалювати побачене: клітини, що не брунькуються, і клітину з брунькою.




3) Помістити в краплю води на предметному склі мікроскопа кілька ниток міцелію гриба мукора й накрити покривним склом. Розглянути отриманий препарат. Знайти спорангії — округлі утворення на ниткоподібній ніжці (іноді можна побачити також й спори, що висипалися зі спорангіїв). Замалювати побачене і позначити спорангії та спори.








4) Розглянути препарат сперматозоїдів ссавців. Замалювати сперматозоїд і позначити на малюнку голівку, шийку, хвіст. Порівняти цей малюнок із мікрофотографією сперматозоїда.Замалюйте побочене до зошитів зробивши певні позначення.






   5) Розглянути препарат яєчника ссавців. Знайти на ньому великі округлі яйцеклітини. Замалювати яйцеклітину, що дозріває, і позначити на малюнку оболонки, цитоплазму, ядро. Порівняти цей малюнок із мікрофотографією яйцеклітини.
6) Результати спостережень  запишіть у таблицю.

Ознаки
Яйцеклітина
Сперматозоїд
Розмір


Здатність до пересування


Цитоплазматична мембрана


Цитоплазма


Ядро


Мітохондрії



7)Виходячи,із особливостей будови цих двох клітин,обґрунтуйте відмінності їх функціонування.