Тема: Характеристика родин класу Дводольні. Рослини родин Капустяні
та Розові.
Мета: освітня:
продовжити формувати знання учнів про покритонасінні рослини; ознайомити учнів
з особливостями будови представників родини Розові та Капустяні або Хрестоцвіті;
розповісти про їхню роль в природі та житті людини; визначити походження назв
деяких представників родин;
розвивати уміння порівнювати рослини між
собою, аналізувати та робити їм відповідні характеристики; уміння логічно
мислити.
виховувати бережливе ставлення до оточуючого
середовища, до рослин рідного краю; сприяти екологічному вихованню.
Обладнання: таблиці («Родина Капустяні», «Родина Розові») фотографії рослин, дидак тичний матеріал, мультимедійна дошка, проектор.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз будем працювати,
Щоб знання нові придбати.
Добрий день
учні, подивіться, будь ласка, на ці чудові квіти ( квіти на слайді, а на парті кольорові картинки), колір якої з них
відповідає вашому сьогоднішньому настрою, підніміть квіточку відповідного
кольору та уквітчайте деревце:
- блакитний - потрібність в спокої, задоволеності;
- зелений - потрібність в упевненості;
- червоний - збудливість;
- жовтий - веселість, активність;
Щоб краще
працювати і відчувати себе більш впевненіше, я пропоную вам вправу
"Повторяй за мною" ( учні
закривають очі і під музику Моцарт повторяють слова):
Я - учень, я - творча особистість,
Я думаю, я аналізую,
Я вмію працювати
Я матиму гарні результати.
ІІ.
Перевірка домашнього завдання
Ми продовжуємо мандрувати по великому царстві – царстві Рослини.
Водорості і мохи, папороті і плауни, сосни і ялини, кедри і модрини. Але володарі
царства не вони…
*Які ж рослини є володарями цього великого царства?
*Чому ці рослини отримали таку назву?
У вас є
твердження одні з них правильні, інші -
ні. Якщо твердження не правильне, то літеру під якою воно розташовано
викреслюємо, якщо правильне, то ж
залишаємо. Якщо ж ви правильно справитеся із завданням, то дізнаєтеся про
рослину, плоди якої багаті на вітамін С, ця рослина належить до однієї з родин, які сьогодні ми
будемо вивчати.
Ш
|
А
|
И
|
З
|
Ж
|
П
|
Б
|
Ш
|
К
|
И
|
Н
|
А
|
Ш. Відділ покритонасінні поділяють на класи.
А. До відділу Покритонасінні належить чотири
класи рослин.
И. Класи рослин поділяються на родини.
З. Дводольні мають
лише прості листки.
Ж.
Представники класу Дводольні мають лінійне жилкування листків.
П.
Рослини класу Дводольні зазвичай мають стрижневу кореневу систему.
Б.
Жито, кукурудза, рис належать до класу Дводольні.
Ш. Вид — найменша
таксономічна одиниця.
К.
Представники класу Однодольні мають сітчасте жилкування листків.
И.
Рослини класу Однодольні зазвичай мають мичкувату кореневу систему.
Н. Переважна більшість однодольних -
це трав'янисті рослини.
А. Зернові культури
належать до родини Злакові.
Відповідь:
шипшина.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Отже бачу, що ви знаєте особливості покритонасінних, які вказують на їх
панівне становище у царстві. А сьогодні ми здійснимо свою мандрівку по менших систематичних групах -
родинах і дізнаємося, що ці рослини мають особливе значення у природі, а
особливо у нашому житті.
… Соняхи, жоржини, айстри і шипшина.
Грицики, ромашки, лілії, волошки.
Мальви, чорнобривці, звіробій, суниці.
М’ята і калина, маки й
горобина.
Нагідки, малина, рута та ожина –
Це усе рослини й квіти України….
Але сьогодні ми ознайомимося лише з деякими рослини.
1) Прийом «Здивуй і зацікав"
З давніх-давен відома
така рослина, як капуста . Вона згадується в книжках, написаних ще за часів
Святослава в XI ст.. Вітамін С у
капусті не руйнується під час її зберігання у свіжому та квашеному вигляді.
Знаменитий мореплавець Джеймс Кук вважав, що квашена капуста виганяє хвороби з тіла та
рятує життя морякам. Не випадково в давнину жоден корабель не йшов у далеке плавання без запасів квашеної
капусти.
Про які ще рослини будемо говорити на
уроці вам підкаже загадка, попробуйте розгадайте її.
2)Відгадай загадку
Росте біля криниці
Всіх квіточок чариця
Як до тебе горнеться
То боляче колеться.(Троянда)
Капуста і троянда належать до родин, які ми вивчатимемо на сьогоднішньому
уроці. (Повідомлення теми й завдань уроку.)
Вузлик ще один сьогодні будемо
в'язати.
На уроці тему "Родини Капустяні та Розові" будемо вивчати.
III. Вивчення
нового матеріалу
Сьогодні ми
мандруємо по двох родинах рослин класу Дводольні. (Число, тема уроку).
Робота в творчих групах (по рядах)
Мандруємо не всі разом, а групами, де кожна група завітає у
певну родину, познайомиться з її особливостями і найголовніші з них
запише у вигляді паспортних
даних. Пізніше представники груп повідомлять ці дані.
І група – родина Хрестоцвіті
ІІ група – родина Розоцвіті
Проблемне запинання для груп «Чому
родини отримали такі назви?»
1. Характеристика рослин родин
Капустяні (або Хрестоцвіті) та Розові.
Користуючись матеріалом підручника (§ 48-49), таблицями та гербарієм рослин, складіть характеристику
родини згідно з планом таблиці:
Характеристика
|
Родина Капустяні або Розові
|
|
1
|
Життєва форма
|
|
2
|
Місце зростання
|
|
3
|
Тип кореневої системи
|
|
4
|
Формула квітки
|
|
5
|
Суцвіття
|
|
6
|
Типи плодів
|
|
7
|
Листок
|
|
8
|
Тип жилкування
|
1-й ряд характеризує родину Капустяні;
2-й— родину Розові;
Звіти творчих груп
1-й ряд
1-й ряд
До родини Капустяні належить близько 3 тис. видів і 350 родів.
Представники родини — трав'янисті рослини
— поширені на всіх континентах, у різних куточках землі: на полях, луках, у лісах, садах, городах.
Листкорозміщення чергове або листки зібрані в прикореневу розетку.
Редька, редиска, ріпа, хрін мають видозмінені корені — коренеплоди (демонструють
муляжі коренеплодів).
2-й ряд
Родина Розові (слайд 2) — ) належить близько 3 тис. видів рослин..
Це дерева, трави та кущі, які поширені на всіх континентах, у різних куточках землі: у лісах,
садах, городах, на полях, луках.
Листкорозміщення чергове, рідше супротивне.
2.4. Цифровий біологічний
диктант.
Із запропонованого переліку виписати цифри, що відповідають ознакам:
І варіант — родини Розові;
ІІ варіант — родини Капустяні.
1) Плід стручок або
стручечок.
2) Чашечка утворена чотирма
вільними чашолистиками.
3) Представники: ожина,
перстач, терен, черешня.
4) Листки прості,
розміщуються почергово.
5) Віночок складається з
п’яти вільних пелюсток.
6)
Тичинок 6 (із них дві короткі).
7) Плід — кістянка,
багатокістянка, яблуко.
8) Листки прості або
складні, розташовані почергово.
9) Тичинок багато.
10) Друга назва цієї
родини Хрестоцвіті.
Відповіді: І варіант — 3, 5, 7, 8, 9; ІІ
варіант — 1, 2, 4, 6, 10.
Фізкультхвилинка
Щоб ніколи не хворіти,
Треба вправи нам робити.
Із-за парт швиденько встали,
Спинки гарно розрівняли,
На носочки піднялись
І до сонця потяглись.
Руки разом опустили
І швидесенько присіли.
Потім встали, руки в боки,
Всі красиво робим кроки.
Назад – вперед прогнулись добре.
Не будем мати ми хвороби.
2. Різноманітність рослин родин
Капустяні та Розові, їх значення у природі і житті людини.
Розповідь учителя з елементами
бесіди
Розповідаючи, учитель демонструє слайди із зображеннями
рослин, гербарні екземпляри, муляжі коренеплодів і настінні таблиці.
Значення
представників родини Капустяні
Овочеві: гірчиця,
хрін, ріпа, редька, капуста, бруква, редиска.
Олійні: гірчиця,
ріпак — у насінні міститься майже 45 % олії.
Технічні:
фарбувальна вайда — росте в степу, з листків добувають синю фарбу.
Лікарські: грицики, гірчиця,
хрін, редька, капуста, рижій.
Декоративні: левкой,
нічна красуня, алісум, лакфіоль.
Бур'яни: грицики,
талабан, свиріпа.
Рідкісні (занесені
до Червоної книги): шиверекія подільська, лунарія
оживаюча, капуста кримська та ін.
—Назвіть
відомі вам різновиди капусти (аналіз мал. 171 на с. 193 підручника).
—Які
органи різновидів капусти людина використовує в їжу?
—Які
овочеві рослини застосовують при застудних захворюваннях?
хворобах печінки?
Значення
представників родини Розові
Дикорослі: шипшина
собача, черемха звичайна, горобина звичайна, суниця лісова,тощо.
Лікарські: шипшина,
малина, глід, суниці.
Декоративні: троянда,
спірея.
Харчові: плодово-ягідні
культури.
Про лікарські рослини вам
розповість завідуюча фельдшерським пунктом Ольга Володимирівна, вона як ніхто
близька до цих рослин.
Лікарські рослини родини Хрестоцвіті
1) Якщо у вас кашель, то вам допоможе чорна редька з медом.
Виріжте у редьці середину, туди покладіть
три ложки меду – через 4 години ліки готові. Ці ліки є смачні і ефективні, а головне не
шкідливі. Отож, вирощуйте редьку чорну на своїх городах!
2) Якщо у вас простуда, то візьміть
гірчичники, які виготовляють з насіння гірчиці. Попарте в них ноги або
прикладіть до спини і простуди як і не було!
3) Головний біль
у вас зніме прикладений листок свіжої
капусти. Попробуйте, не пошкодуєте!
4)Коли у вас болить зуб або горло, то вам у пригоді стане сік хрону, розбавлений
водою. Пополощіть ним рот або горло і біль вщухне!
Лікарські рослини родини Розові.
1) Якщо ви захворіли на
грип, згадайте про малину. Відвари з її
плоді, листків, пагонів вам допоможуть знизити температуру, полегшать ваш стан
і будуть сприяти швидкому одужанню. На зиму не забудьте заготовити малину, вона
вам обов’язково стане в пригоді!
2) Якщо ви хочете бути завжди здоровими і ніколи не
хворіти, то щодня вживайте не менше двох яблук. Пам’ятайте, що наш організм їх краще засвоює ніж будь-
які цитрусові плоди. Вирощуйте в своїх садах різні сорти яблунь і ви вітамінами
забезпечені на цілий рік!
3) Шипшина – це скарбниця вітамінів. Отож, для профілактики
простудних захворювань та нестачі вітамінів пийте чаї з плодів шипшини особливо
взимку!
4) Якщо у вас болять суглоби, зробіть настій з плодоніжок вишні, пийте його щодня і
хвороба відступить!
Учні читають підготовлені вдома
повідомлення легенди про рослин.
Легенда про троянду
1) За легендою, що побутує в Ірані, троянда
була подарунком самого Аллаха. До Аллаха прийшли якось всі діти Флори – богині рослин
– і попросили призначити над ними володаря. Аллах вислухав і призначив
володаркою квітів білу троянду, з гострими колючками, що оберігають її.
Коли соловейко побачив цю нову чарівну
царицю квітів , то був так заворожений її красою, що в захопленні притис
троянду до грудей своїх. Але гострі колючки вп’ялися йому в серце, і
яскраво-червона кров зросила собою ніжні пелюстки дивовижної квітки. Ось чому
безліч зовнішніх пелюсток троянди й досі зберігають рожевий відтінок.
2) У Греції відома така легенда. Троянда
утворилась з білосніжної піни, що покривало тіло Афродіти, коли богиня краси й
кохання вийшла з моря після купання. Побачивши на ній прекрасну, як і Афродіта,
квітку, боги одразу обприскали її нектаром, котрий і надав троянді дивовижно-чарівного
запаху. Однак нектар, який дарує безсмертя, не дав його троянді, бо деякі боги
заздрили квітці. А тому троянда залишилась такою ж смертною, як усі, хто
народжується на землі.
3) За іншою легендою, троянда
своїм походженням завдячує богині полювання Діані. Закохана в Амура, богиня
приревнувала його до прекрасної Розалії. Якось одного разу в лихому гніві вона
схопила нещасну Розалію, потягла в терновий кущ і, зранивши колючками,
позбавила життя.
Дізнавшись про тяжку долю коханої, Амур
знайшов мертву Розалію і в горі заплакав. Його сльози капали, капали на терен,
мов роса, і кущ почав розквітати дивними червоними квітами. Цими квітами були
троянди.
Легенда
про вишню
Жила колись в Україні родина. Чоловік козакував на Січі, коли
вороги нападали, а в мирний час сіяв хліб на своєму хуторі. Жінка допомагала
йому й наглядала за дітьми. Було в них п’ятеро синів і одна донька. Жили собі
та працювали, досягли вже якогось достатку. Обминало їхнє обійстя будь-яке
нещастя та лихо. Від татарського й польського розорення оберігав глибокий
байрак, у якому ховалася невеличка похила хатинка та хліви, а ще гострі шаблі й
стріли батька й синів.
Як наслала цариця Катерина на вкраїнські землі своїх вояків,
то знайшли вони той щасливий хутір і взялися до пограбування. Билися з
непрошеними гостями батько й сини, проте не змогли подолати натиску
загарбників. Кинулися кати до хати, та на порозі стала зі самострілом мати.
Поклала кулею отамана тих розбійників, одначе з іншими вояками не впоралася.
Залишилася живою
лише донька. Поховала вона матінку в садочку, й на тім місці виросло деревце,
що навесні зацвіло пишним білим квітом, а влітку налилося червоними ягодами,
схожими на краплини крові. Милувалася дівчина квітом деревця, коли скуштувала
смачних ягід, відразу заснула. Наснилося її те деревце, а з нього наче вийшла
постать матері.
– Видиш ня, донечко? – шепотіли люблячі уста. – Вишня, доню?
З того часу те деревце
називають Вишнею. А що великою є душа кожної матері, то краплини-ягоди в неї
великі та соковиті.
Легенда про грицики
Сільський пастушок Грицько
поранив ногу. Кров біжить струмком, не зупиняється. Він зірвав жмут
трави, приклав до рани і кровотеча вчухла. Відтоді вдячні нащадки і називають
ці непоказні рослини іменем хлопця –
грицики.
дна з давніх легенд про капусту.
Легенда про капусту
Дивним захворюванням захворів один із
військових Олександра Македонського: розтовстів чоловік, як гора, неповороткий
став, на коня не міг злізти. Усілякі ліки перепробував воїн – не допомагало.
Засумував чоловік, бо він найліпше навчав влучати дротиком у ціль своїх воїнів.
Тому втратити цю людину, що навчала такому вояцькому ремеслу, О.Македонський не
міг. Він послав кудись п’ятьох найстарших воїнів. Через тиждень вони
повернулися з мішком якихось дивних “плодів” з людську голову кожний. Наказав
Македонський товстунові кожного дня з´їдати по одному плоду. Через якийсь час
той почав худнути, а через 30 днів він знову почав влучати у найдальшу ціль.
Ліками для товстуна стала капуста. Її за
наказом великого полководця, привезли хворому їз Середземномор´я, що нині
вважається батьківщиною капусти. У ній міститься особлива речовина – тартронова
кислота, яка попереджує перетворення вуглеводів у жири, тобто ніколи не буде
ожиріння.
Важко сказати, коли на Русі вперше з´явилась
капуста, коли її почали вирощувати. Але уже в Збірнику Святослава, датованому
XІ ст., згадується про капусту. Вважається, що слов´яни не тільки поліпшили
способи вирощування цієї рослини, але й вивели нові сорти та винайшли нові
способи переробки і зберігання капусти – квашення.
Капуста входила до складу багатьох українських
кулінарних страв і була в особливій пошані українців. Страви з капусти ставили
на весільні святкові столи. Скільки пісень про неї співали, і, навіть, після
вінчання, коли молоді вертають до хати батьків молодої. А коли подавали обід,
то першою стравою була саме капуста.
Вправа
"Після дощу" Учні з закритими очима слухають музику
дощу.
IV. Контроль і корекція знань учнів
Гра «Рухливе доміно»
Учні
виходять до дошки й беруть доміно. Отримавши назву рослини, учні підходять до відповідної
ланки застосування рослин.
Учні відгадують
загадки та визначають родини рослин, про які ідеться мова.
Родина
Хрестоцвіті
1. Сидить баба на грядках,
Вся закутана в хустках. (Капуста.)
2. Була дитиною – пелюшок не знала,
а стала старшою – сто пелюшок
надбала. (Капуста)
3. Чуприна зелена,
голова червона, а хвіст білий. (Редиска)
4. Часто влітку
одягала по новій сорочці,
а на зиму поскидала й посолила в бочці. (Капуста)
5. Квіточки дрібненькі маю, а насіннячко своє у торбинки
ховаю. (Грицики)
6. Білий, тонкий коренеплід
Під землею росте.
І хоч він дуже гіркий,
Зате в їжі він
смачний. (Хрін)
Родина
Розоцвіті
1. Що родилося в
садку у зеленім повитку?
І було тоді на
дереві цвітом ніжним і рожевим.
Потім в зав’язь
обернулось, все повніло і незчулось,
Як налився
круглий плід, що дививсь
на білий світ
Соковитим і рум’яним, і солодким, і
духмяним. (Яблуко, родина Розові)
Стоїть пані у лісочку,
2. Має червону сорочку.
Хто поряд іде,
Той поклін кладе. (Суниці)
3. На зеленії листочки
одягли біли віночки.
Усміхаючись весні,
зацвітають … (Яблуні).
4. Стережуть колючки їй, цвіт весняний запашний,
а осінньої години —
червонясті намистини. (Шипшина)
5. Сиджу на дереві кругла як куля, червона, як кров,а добра, як мед. ( Вишня)
6.Чи то жовта, чи то синя
Соковита господиня.
Чи то сонце, чи то злива —
Пригостить нас у літку... (Слива)
Карта самооцінювання
|
|
Прізвище, ім'я учня
|
|
Дайте оцінку своїй роботі за такими пунктами (від 0 до
2 балів)
|
|
Як ви справилися з ребусом
|
|
Ви брали активну участь у роботі групи
|
|
Як ви справилися з біологічним диктантом
|
|
Ви правильно розклали доміно
|
|
Як ви відгадували загадки
|
|
Ви були активними на уроці
|
|
Усього___________ балів
|
|
V. Повідомлення домашнього завдання
1) Вивчити §§ 48, 50, 52 підручника.
2)Для бажаючих: підготувати повідомлення на теми:
• «Особливості вирощування картоплі,
перцю, помідорів»;
• «Методи боротьби зі шкідниками родин
Пасльонові та Бобові »;
•
«Вміст вітамінів у рослинах родини Пасльонові та Бобові »;
• «Рецепти приготування страв із
картоплі, перцю, помідор».
3) Дібрати народні прислів'я, прикмети, загадки, легенди про представників родини
Пасльонові та Бобові.
Збіг наш
урок, як коротка мить.
Дуже швидко
час біжить.
Ще попереду у
нас багато кроків
І цікавих, і важких уроків.
Завдання
покличуть у майбутнє,
Найскладніше
ж завдання — життя.
Так
намагайтесь вправно все вивчати.
Пам'ятайте: скарб
учня це— знання!
Прийом
"Подаруй посмішку".
Немає коментарів:
Дописати коментар