середа, 2 листопада 2016 р.

Тема: Зуби. Ріст і гігієна зубів.

Тема: Зуби. Ріст і гігієна зубів.
Мета: ознайомити учнів з будовою зубів, сформувати знання про їх роль у травленні, розвивати гігієнічні навички з метою прпофілактики хвороб зубів, виховувати прагнення до здорового способу життя.
Терміни та поняття: ротова порожнина, зуби, різці, ікла і корінні зуби, коронка, шийка і корінь зуба, емаль, дентин, цемент, пульпа, молочні й постіні зуби, зуби мудрості, карієс.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання, актуатзація опорних знань
Біол огічний диктант із самоперевіркою
Учні записують у зошит лише відповіді.
1.Біологічні каталізатори хімічних реакцій. (Ферменти)
   2.Основні поживні речовини для людини. (Білки,жири, вуглеводи)
3. Розщеплення складних органічних речовин на прості розчинні сполуки, які можуть усмоктуватися і засвоюватися в органівмі. (Травлення)
4.  Ферменти шлунка активні у...(Кислому середовищі)
5.  Ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, тонкий і товстий кишечник, пряма кишка з анальним отвором -- -це....(Шлях, їжі в організм)
6.  Основи сучасної фізіології травлення були закладені дослідженнями... (/. П. Павлова)
7.  Уведення в порожнину шлунка або дванадцятипалої кишки гумової трубки для взяття
шлункового чи кишкового соку.  ( Зондування)
8.  Уведення в травний канал спеціальних освітлювальних приладів зі світловодами, що дає змогу безпосередньо оглянути порож­нину травного каналу. (Ендоскопія)
9.  Зображення глибинних шарів досліджуваного органа на екрані комп'ютера. (Ультразвукова діагностика)

10.Стінка травного каналу складається з... (Трьох основних оболонок: внутршньої слизової з підслизовим  шаром, середнъої м'язової,  зовнішньої— сполучнотканинної).
11.Секреторна функція травної сис­тем. (Виділення травних ферментів)
12.Рухова функція травної системи. (Переміщення їжі по травному тракту)
(Учень-асистент, роботу якого перевірено, записує правильні відповіді, всі учні здійснюють самоперевірку і  самооцінювання.)
II.     Мотивація навчальної  діяльності
Методика «Мозковий штурм»
Учні, як ви думаєте, про що говорив у XVII ст. А. Левенгук: «У всьому Сполученому Королівстві не знайдеться стільки жителів, скільки живих звіряток знаходиться у власному... (роті). А скільки їх розведеться, якщо... (зуби не чистити)!»
Усі відповіді дітей записуються на дошці й робиться висновок.
Що ж таке ротова порожнина, зуби, яку будову вони мають, як зберегти зуби, які профілактичні засоби потрібно вживати, щоб запобігти руйнуванню зубів?
Формулювання теми, мети, основних завдань уроку.
III.    Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Методика «Навчаючи — вчуся»
Відповісти на ці запитання нам допоможуть юні стоматологи та гігієністи.
1.      Повдомлення учнів
     Історія розвитку зубів.
     Зуб — живий орган (Будова зуба).
     Здорові зубиздорове тіло.
     Хвороби зубів.
2.      Гігієна ротової порожнини, гігієна зубів (створення спільного проєкту)
Учиі виготовляють агітку «Як зберегти зуби».
Пам'ятайте
1.     Щодня перед сном і вранці чистити зуби.
2.     Щороку проходити медичне обстеження у стоматолога.
3.     Своєчасно лікувати хворі зуби.
4. Не розкушувати занадто твердої їжі (горіхи, кістки).
5.     Не вживати гарячої їжі відразу піс­ля занадто холодної, і навпаки.
6.     Після їжі порожнину рота слід прополоскати теплою водою.
7.     Вести здоровий спосіб життя.
Учитель. Відомий німецький поет Й. В. Гете сказав: «Недостатньо тільки отримувати знання, треба знати їх застосування. Недостатньо бажати, треба діяти». Отож давайте  діяти і виконувати.
IV. Коригування знань
Головоломка Зуби, їх будова і ріст”
Переставте букви у словах так, щоб утворились нові слова— терміни, що вказують на будову, типи й різноманітність зубів та їх найпоширенішу хворобу.

Завдання
Відповіді
1.Нірько
1.Корінь
2,Шакий
2. Шийка
3. Нокорак
3. Коронка
4. Бузи
4. Зуби
З.Алкі
5. Ікла
6. Паулъп
6. Пульпа
7. Єрісак
7. Карієс
8. Цізір
8. Різці
9.Тунік
9. Кутні
10. Чоломні
10. Молочні  
1 1 . Стіпійно
11. Постійні
12. Ельма
12. Емаль
13. Тендни
13. Дентин
14. Немецт
14. Цемент
Фронтальна робота з класом
     Які зуби розрізняють у людини?
    Які їхні функції?
     Як побудовані зуби?
     Що таке карієс?
     Яких гігієнічних вимог потрібно дотримуватись під час догляду за зубами?
     Чи знайоме вам це відчуття —біль?
Висновок:
На уроці ми отримали знания про зуби, ріст та гігієну зубів.
Цей багаж недостатньо лише розмістити на «поличках» свого головного мозку — його потрібно застосовувати в повсякденному житті, щоб бути здоровим.
V.     Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Моє враження»
Учні (за бажанням) по черзі висловлюють думки щодо організації  роботи на уроці:
     Що сподобалося на уроці?
     Що не сподобалося?
     Є бажання на наступному уроці розглянути...
VI. Домашнє завдання
Вивчити § 42 підручника.    За бажанням: підготувати повідомлення про перетворення, що відбуваються у ротовій порожнині.
Провести дослід результати якого будуть потрібні для наступного уроку.                                       Дослід 1.        1) Накрохмалити два клаптики білої тканини. 2) Один клаптику опустити у розчин іоду, а на другому клаптику накрохмаленої білої тканини сірником, на кінці якого накручено вату, змочену слиною, напишіть слово „амілаза” і також опустіть його у розчин іоду. 3)Підігрійте другий клаптик тканини своїм подихом. 4) Порівняйте результати дослідів і зробіть висновок.  
Дослід 2.        Візьміть шматок чорного хліба і довго його пережовуйте. Що ви відчуєте?                                                                                                                                                                                                                                                                                   


Немає коментарів:

Дописати коментар