вівторок, 1 листопада 2016 р.

Тема: Різноманітність кісткових риб

Тема: Різноманітність кісткових риб
Мета уроку:ознайомити учнів з різноманітністю кісткових риб, з основними рядами класу Кісткові риби; зробити висновки про роль риб у водних екосистемах; удосконалювати вміння працювати в групах, уміння та навички роботи з роздавальним матеріалом, підручником, таблицями; розвивати творчу активність та критичне мислення учнів; формувати ціннісні орієнтації на збереження природи.
 Тип уроку: комбінований. 
 1. Організаційний етап
- Тягнуть  номерки , сідають за відповідні № столів.
- Знайомство, учні характеризують свій клас ( охайні, щирі...) по ланцюжку.
- Роздаю інформаційні картки
- Учні підписують і ставлять бажану оцінку за урок.
2. Актуалізація опорних знань учнів та перевірка домашнього завдання
 «Загадковий диктант».
Завдання для учнів:
Необхідно вибрати правильні твердження, які стосуються особливостей будови та життєдіяль-ності кісткових риб. У разі правильного виконання завдання можна визначити назву риби, яку тривалий час вважали вимерлою 200–300 млн років тому, але у 1938 р. вона була виявлена біля Коморських островів.

СЛАЙД 2
Л Мають обтічну форму тіла
О Усі плавці — парні
А Органи виділення — нирки
К Мають трикамерне серце
Б Внутрішній скелет — хорда
Т Мають зябра, прикриті зябровими кришками
И Є плавальний міхур
Г Є зовнішнє вухо
М Скелет складається із черепа, хребта, скелета плавців
Е Холоднокровні
Р Серед кісткових риб є живородні 
І Кровоносна система утворена різним судинами
Н Є клоака
К Більшість риб гермафродити
Я Риби, які піклуються про потомство, відкладають менше ікри
Відповідь: л а т и м е р і я
СЛАЙД 2.
3. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
У грудні 1938 р. Марджорі Кортней-Латимер, куратор музею у Східному Лондоні (ПАР), коли досліджувала риб, виловлених рибалками, які ловили акул біля устя річки Чалумна, звернула увагу на незвичайну рибу синього кольору. Вона витягла рибу із загальної купи та принесла її до музею, але не змогла визначити, до якого виду та належить.  Не маючи можливості зберегти рибу, Марджорі Латимер віддала її таксидермісту, щоб той зробив опудало. Пізніше професор іхтіології Джеймс Леонард Брайлі Скот упізнав в опудалі рибу, добре відому з викопних реш-ток. Він опублікував опис цієї істоти в березні 1939 р., давши їй латинську назву Latimeria chalumnae на честь Марджорі Латимер та місця знахідки (р. Чалумна).
Було встановлено, що латимерія є нащадком викопних кистеперих риб, які жили в прісних водоймах, де, імовірно, була нестача кисню. У зв’язку із цим у давніх кистеперих разом із зяб-рами утворилася легеня. Крім кисню, розчиненого у воді, кистепері могли дихати й атмосфер-ним киснем. Парні плавці цих риб за своєю будовою подібні до кінцівок наземних тварин, що надавало їм можливості виходити на суходіл.
Це хижак, який живе на глибині 400–1000 м в Індійському океані. Довжина тіла сягає 180 см, маса — 90 кг. Парні плавці латимерії слугують не лише для плавання, але й для пересування по крутих схилах дна. Її легеня заповнена жиром і не пов’язана з диханням.
— Чому вчених зацікавила ця знахідка? Про що свідчать особливості її будови?
Ми розглянули тільки одного незвичайного представника підводного рибного царства. А наскільки воно різноманітне — про це ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
4. Вивчення нового матеріалу.
Повідомлення теми уроку.
СЛАЙД 3. Визначення разом з учнями мети та завдань уроку.
СЛАЙД 4.Розповідь вчителя про ряд Осетроподібні (учні заповнюють інструктивні картки)
Ряд Осетроподібні
Характерні особливості будови: довге рило, рот із вусиками (розташований на нижньому боці голови), асиметричний плавець, у верхній лопаті якого розміщується частина хребта. Уздовж тіла розташовані ряди товстих кісткових лусок. Грудні і черевні плавці прикріплені до тіла го-ризонтально. Є плавальний міхур. Мешкає виключно в Північній півкулі. Самки цього ряду мо-жуть відкладати до 5 млн ікринок. Майже весь скелет хрящовий, лише деякі його частини скос-тенілі. Протягом життя зберігається хорда.
Донні риби, пристосовані до живлення придонними тваринами. Живляться зазвичай безхребет-ними тваринами. Більшість осетроподібних — прохідні, вони живуть у морях, а розмножуються у річках.
Представники: севрюга, білуга, осетер атлантичний та ін.
Заповнення таблиці

РОЗГАДАЙ ПАЗЛ, щоб визначити який ряд риб над яким будуть працювати.

Робота в групах
 ( заповнюють таблицю за таким планом:1. Представники. 2. Характерні риси.)
І група — ряд Окунеподібні;
ІІ група — ряд Лососеподібні;
ІІІ група — ряд Оселедцеподібні;
IV група — ряд Коропоподібні;

Презентація І групи
Ряд Окунеподібні
Характерні особливості: частина променів плавців має вигляд нерозчленованих гострих шпи-льок, черевні плавці зазвичай розташовані під грудними, а іноді й попереду них; плавальний міхур не сполучається з кишечником. Це переважно хижаки. Довжина тіла у різних видів цих риб становить від 1 см до 5 м, а маса інколи сягає 900 кг. Так, меч-риба може сягати 4,5 м завдовжки при масі до 500 кг. Ця тварина, переслідуючи здобич, здатна розвивати швидкість до 130 км/год. Найпоширеніші представники — судак, окунь, йорж, скумбрія, ставрида, тунець, бички.
(Заповнення таблиці.)
Презентація ІІ групи
Ряд Лососеподібні
У лососеподібних тіло округлої, валькуватої форми або трохи стиснуте з боків. Характерною їхньою ознакою є наявність особливого жирового плавця, розташованого на спинному боці тіла перед хвостовим. У нього немає променів. Плавальний міхур цих риб протягом усього життя зберігає зв’язок із кишечником. Більшість видів лососеподібних — прохідні риби, але деякі пос-тійно живуть у прісних водоймах. Наприклад, форель живе у гірських річках, її штучно розво-дять у рибних господарствах Карпат і Криму. Значна кількість видів лососеподібних поширена в морях Далекого Сходу (наприклад, кета, горбуша) або Півночі (сьомга). В Україні поширені такі види: харіус європейський, форель райдужна, дунайський і чорноморський лосось.
(Заповнення таблиці.)
Презентація ІІІ групи
Ряд Оселедцеподібні
Тіло оселедцеподібних риб сплощене з боків, а забарвлення переважно сріблясте. Бічної лінії немає або вона дуже коротка. Голова не вкрита лускою, промені плавців м’які, плавальний мі-хур зберігає зв’язок із кишечником. Більшість видів цих риб мешкає у товщі води, живлячись дрібними організмами. Найвідомішими є атлантичний та тихоокеанський оселедці, довжина їхнього тіла сягає 40–50 см. Атлантичного оселедця, що живе у Балтійському морі, називають салакою. У Чорному морі також трапляється кілька, тюлька та інші дрібні види цього ряду. У Дніпровських водосховищах виникла особлива прісноводна форма тюльки. У Чорному та Азов-ському морях мешкає європейський анчоус, або хамса.
(Заповнення таблиці.)
Презентація IV групи
Ряд Коропоподібні
Довжина тіла — від 2 см до 1,5 м. Відмітними рисами є відсутність зубів на щелепах, але наявні так звані глоткові зуби, розташовані на задній зябровій дузі. Риби мають апарат Вебера, утворе-ний чотирма передніми хребцями. Луска циклоїдна, деякі види не мають луски. Плавальний міхур цих риб протягом усього життя зберігає зв’язок із кишечником. Більшість видів коропоподібних поширені у прісних водоймах, але деякі (вобла, тараня) здатні мігрувати на нерест в опріснені ділянки морів.
У водоймах України найпоширенішими представниками коропоподібних є плітка, ялець, жерех, лин, марена, лящ, рибець, верховодка, чехоня, сазан, карась, амур. Усі вони мають важливе промислове значення.
(Заповнення таблиці.)
Розповідь учителя
 (Заповнення таблиці.)

Вправа для відпочинку очей( повторяємо форми фігур очима,та не рухаючи головою), далі з закритими очима, відгадуємо запутані назви риб.
СІМ, ОКРОП, БОЧОК,  МУКА, ЛЯП,    МЛИН,  МОРЖ,     БУЛЬКА
 5. Узагальнення і закріплення знань
Руханка "Рибка в акваріумі"
Тягнуть назви риб і на класі діляться на 2 групи: морські та прісноводні мешканці.
Далі кріплять на дошку назви риб під відповідні їм назви рядів ( в 5 колонок).
5. «Четвертий зайвий».
Визначити, яка риба зайва, та пояснити свій вибір.
1) Йорж, окунь, піранья, скумбрія.
2) Краснопірка, салака, кілька, оселедець.
3) Білуга, осетер, лосось, севрюга.
4) Карась, лящ, плітка, судак.
 6. Підбиття підсумків уроку
Діти стають під вислови філософів, які найкраще відображають діяльність учні на уроці.
Сідають самооцінювання, чи справдилися вони з очікуваними балами.
 7. Домашнє завдання

Немає коментарів:

Дописати коментар