середа, 3 лютого 2016 р.

Тема: . Хлоридна кислота. Хлороводень .

Тема: . Хлоридна кислота. Хлороводень .
МЕТА: Закріпити знання учнів про загальні хімічні властивості кислот на прикладі хлоридної кислоти; сформувати уявлення про особливу власти­вість хлоридної кислоти, навчити якісно визначати хлоридну кислоту і її солі, ознайомити з добуванням, застосуванням і поширенням у природі хлоридної кислоти; закріпити знання правил ТБ при роботі з кислотами в лабораторії; виховувати вміння працювати колективно, са­мостійно; вміння висловлювати свою думку, аргументу­вати її, логічно мислити. Розвивати вміння працювати з підручником.
ОБЛАДНАННЯ:
кристалічний натрій хлорид, концентрована сульфатна кислота, прилад для добування хлороводню та розчинення його у воді; AgNO3 - аргентум нітрат (розчин), індикатори, мийний засіб „Туалетне каченя”, пробіркотримач, штатив для пробірок, пробірки.
ТИП УРОКУ: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
Психологічна розминка.
ВИЗНАЧЕННЯ ЕМОЦІЙНОГО СТАНУ

КОЛІР
ЧЕРВОНИЙ
 ЖОВТИЙ
СИНІЙ
БІЛИЙ
ЕМОЦІЙНИЙ
стан
ДОБРИЙ
ЗАДОВІЛЬНИЙ
ПОГАНИЙ
СКЛАДНО СКАЗАТИ

Тепер проведемо невеличке дослідження вашого ставлення до навчання хімії. У вас на столах є табличка:
СТАВЛЕННЯ ДО НАВЧАННЯ








Визначте яке обличчя відображає ваше ставлення до навчання і зробіть позначку у P відповідній клітинці.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Актуалізація опорних знань.
1.     З переліку речовин виберіть кислоти; Прокласифікуйте їх. Визначте валентність кислотних залишків: CuO, NaOH, H3PO4, CO2, CaCO3, HCl, Cu(OH)2, HNO3, BaO, H2S, K2SO3, H2SO4, Al(OH)3, AgNO3, H2CO3, NaSiO3, SO3, Al2(SO4)3
2.     Закінчити рівняння хімічних реакцій, вказати тип реакції:
Аl + НСl = А1С13 + ?;
МgO + НNО3 = Н2O + ?;
К2О + Н3РО4= К3РО4 + ?.
Сu + НС1 = ?.
3.     Завдання – картки. Які речовини реагують між собою? ( позначити «+»).


H2CO3
H2SO4
HCl
H2O
O2
MgO





CO2





Ag






IV.  Мотивація навчальної діяльності.

Бесіда.
1) що спільного у складі хлоридної кислоти та інших представників цього класу?(атом Н)
2) Які спільні властивості зумовлює така подібність якісного складу ?(дія на індикатори, кислий смак, взаємодія з Me, оксидами Me)
3) Чим відрізняються кислоти за якісним складом?( різні елементи-неметали утворюють кислотні залишки)
Наслідком цього є те, що кислоти виявляють поряд зі спільними особливі, індивідуальні властивості, які відрізняють їх від інших кислот. Переконатися в цьому на прикладі хлоридної кислоти - мета нашої роботи.



ВИЗНАЧЕННЯ ЗАВДАНЬ УРОКУ

ТВОЇ ЗАВДАННЯ
ЗНАТИ:
УМІТИ:
визначення кислот:
склад;
номенклатуру;
класифікацію;
фізичні га хімічні властивості;
правила ТБ;
знаходження в природі:
добування;
застосування.
порівнювати кислоти;
писати рівняння;
читати рівняння ;
складати формули:
працювати з лаборат. обладн.
приймати рішення в проблем­них ситуаціях
робити висновки.


Отже, саме хлоридна кислота є темою нашого уроку. Коли ми вивчали класифікацію кислот, звернули увагу, що більшість відомих кислот — це водні розчини. Без води їх властивості змінюються. Наприклад, безводна хлоридна кислота — це газ хлороводень. А в разі розчиненняйого  у воді — це хлоридна кислота, що входить до складу шлункового соку, допомагає перетравлювати їжу. Отже, щоб дістати хлоридну кислоту, треба спочатку добути газ хлороводень і розчинити його у воді.
Хлороводень – безбарвний газ із різким запахом, важчий за повітря, добре розчинний у воді. Під час вдихання подразнює дихальні шляхи і викликає задуху. Нюхати його треба обережно!В 1,3 раза важчий за повітря. У вологому повітрі “димить”, тобто з водяною парою повітря утворює дрібні крапельки туману.

Концентрована хлоридна кислота (масова частка HClдо 40 %) – це безбарвний розчин, який “димить” у вологому повітрі, з різким запахом унаслідок виділення хлороводню.
В лабораторних умовах хлороводень добувають під час взаємодії натрій хлориду  з концентрованою сульфатною кислотою. При цьому утворюються хлороводень і кисла сіль (гідросульфат натрію):
NaCl + H2SO4 = HCl↑ + NaHSO4.
При сильному нагріванні:
2 NaCl + H2SO4(к) = 2 HCl↑ + Na2SO4.
Ø Кінець газовідвідної трубки, з якої виходить НС1не торкається поверхні води, бо хлороводень легко розчиняється у воді з виділенням великої кількості теплоти.
У промисловості хлороводень добувають синтезом, тобто прямим сполученням хлору з воднем: 
                                                      H2 + Cl= 2HCl↑
А) Хімічні властивості:Сухий хлороводень хімічно інертний і не реагує навіть з активними металами. За наявності вологи такі реакції відбуваються, оскільки в реакцію вступає вже не хлороводень, а хлоридна кислота.

ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ХЛОРИДНОЇ кислоти


ХІМІЧНІ
ВЛАСТИВОСТІ
РІВНЯННЯ РЕАКІЇ
ТИП РЕАКЦІЇ
1. Зміна забарвлення
індикаторів
лакмус синій
метил.оранж.
фенолфталеїн ; діамантовий зелений

2 Взаємодія з Me, що
розміщені у витиску
вальному ряді металів
зліва (до) водню 2)
Mg + НС1 =
Zn + НС1 =
Cu + НС1 =
: і
заміщення
3 Взаємодія з
основними оксидами
Fe2O3 + НС1 =
CuО + НС1 =
обміну
4.Взаємодія з розчином
солі - аргентум нітрату.
AgNO3
AgNO3 + НС1 =
обміну

1.     Діє на індикатори:
В чотири пробірки обережно налийте по 1 мл. хлоридної кислоти. Додайте до кожної з них по одному індикаторному папірцю - лакмусу, метилового оранжевого, фенолфталеїну та кілька крапель діамантового зеленого.
1.  Що спостерігаєте ?
2.  Обговоріть результати досліду в групі.
3.  Оформіть результати досліду в таблицю.
Зміна забарвлення індикаторів в хлорид ній кислоті.

ІНДИКАТОР
колір індикатора В кислоті


1. лакмус


2. МЕТИЛОВИЙ ОРАНЖЕВИЙ

3. ФЕНОЛФТАЛЕЇН

4 . ДІАМАНТОВИЙ
ЗЕЛЕНИЙ


2.     Взаємодіє з металами:
1.  У вас є три пробірки з металами:
в І - порошок (Mg) магнію:
в II - порошок (Zn) цинку:
в III - шматочки (Сu) міді.
Долийте в кожну з них розчин НС1,
2.  Що спостерігаєте ?
3.  Обговоріть результати досліду в групі,
4.   Оформіть результати досліду в таблицю. Взаємодія хлоридної кислоти з металами.
МЕТАЛ
Виділення водню (Н2)
Рівняння хімічної реакції:
Mg

Mg + НС1 = ____ + Н2Ó
Zn

Zn + НС1 =____ + Н2Ó
Сu

Сu + НС1 =

3. Взаємодіє основними оксидами:
1.  У вас є три пробірки з основними оксидами (оксидами металів) в
І) Fe2О3
ІІ) СuО
ІІI) MgO

Додайте в кожну по 1 мл розчину хлоридної кислоти. Пробірку II з СuО прогріти в полум'ї пальника.
2.  Що спостерігаєте ?
3.  Обговоріть результати досліду в групі.
4.  Оформігь результати досліду в таблицю.

Взаємодія хлоридної кислоти з основними оксидами.
оксид
Що спостерігаєте?
Рівняння реакції
I Fe2О3

Fe2О3  + НС1 =
II CuO

CuO + НС1 =
III MgO

MgO + НС1 =


4.  Взаємодія з розчином солі - аргентум нітрату AgNO3:
1.   У вас є дві пробірки. В одній міститься розчин хлоридної кислоти, в другій - мийний засіб „Туалетне каченя” (біле). Додайте в кожну з них по І мл. розчину аргентум нітрату AgNО3
2.   Що спостерігаєте?
3.   Обговоріть результати досліду в групі.
4.   Оформіть результати досліду в таблицю.



Якісна реакція на хлоридну кислоту:
реактиви
Що спостерігаєте СПОСТЕРІГАЄТЕ
Рівняння реакцій
І НС1
II „Туалетне каченя“

НС1 + AgNO3=

Утворюється білий осад , який не розчиняється ні в кислотах , ні у воді – це є якісна реакція на НС1 і її солі.Цією особливою властивістю користуються, щоб розпізнати хлоридну кислоту серед інших кислот.



Б) ЗАСТОСУВАННЯ ХЛОРИДНОЇ КИСЛОТИ:
Установіть відповідності між властивостями і застосуванням хлоридної кислоти. (Поставте стрілки)

ЗАСТОСУВАННЯ ХЛОРИДНОЇ КИСЛОТИ
НCl
Для добування хлоридів Me
Для очищення поверхні Me від оксидів
Для добування H2 в лабораторії
В медицині, як замінник шлункового соку
У харчовій промисловості (кухонна сіль, та інші.)
У шкіряній промисловості (для обробки шкіри перед хромовим вичиненням)
У хімічних лабораторіях.

V. Закріплення вивченого:
Складіть рівняння можливих реакцій хлоридної кислоти із запропонованими речовинами:




CaO
SiO2
Fe2O3
CaCO3
MgO
Hg
Na2O
AgNO3
HCl
BaO
Mg
CO2
NaOH
                                                                
HCl



VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ:

ОЦІНІТЬ СВОЮ РОБОТУ НА УРОЦІ

ВЗАЄМООЦІНКА
САМООЦІНКА
ОЦІНКА ВЧИТЕЛЯ
(за хімічний диктант)
(за хім.рівняння)
(за роботу на уроці)


-         Які труднощі виникли в процесі заняття?
VII. Домашнє завдання: Вивчити відповідний параграф підручника.
 Творча лабораторія (Для охочих поглибити знання):
1.                 Як почистити заіржавілий замок, не розбираючи його ?
2.                 Як позбутися підвищеної кислотності грунтів ?





Немає коментарів:

Дописати коментар