Тема: Кислоти,
їх склад, назви та класифікація, фізичні властивості.
Мета: сформувати поняття про кислоти, визначити особливості їх складу та
назв, порівняти кислоту за складом та ознайомити з класифікацією кислот,
розглянути фізичні властивості і поширення їх у природі; розвивати вміння
порівнювати та систематизувати сприяти розвитку творчого мислення
комунікативних вмінь, грамотної хімічної мови.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
II. Основна частина
уроку.
2.1. Перевірка домашнього завдання.
2.2. Актуалізація опорних знань.
1. Інтерактивна вправа "Мікрофон"
> Які складні речовини ви знаєте?
> Які речовини називаються оксидами?
> На які групи поділяються оксиди?
> Які оксиди називаються основними? кислотними?
2. Хімічний диктант (написати
формули оксидів)
1. Натрій оксид 7. Ферум (III) оксид
2. Карбон (II) оксид 8. Сульфур (VI) оксид
3. Кальцій оксид 9. Калій оксид
4. Карбон (ІV) оксид 10. Кальцій оксид
5. Сульфур (IV) оксид 11. Літій оксид
6. Магній оксид 12. Барій оксид
III. Вивчення нового
матеріалу.
З представниками класу кислот ви знайомі з
дитинства. їсте зелене яблуко та відчуваєте який смак? (Кислий) Це тому, що в
ньому міститься яблучна кислота. Їсте лимон, і він який? (Кислий) Кислого смаку
подає лимонна кислота. П'єте кефір, і він на смак... (кислий), тому що и ньому міститься молочна кислота. їсте щавель, і він... (кислий) через
щавлеву кислоту. Ми з вами можемо навести багато таких прикладів з нашого
досвіду.
Отже, як ви вважаєте, чому цей
клас неорганічних сполук названий кислотами? Так, ви праві, переважно кислоти
кислі на смак.
Яким же є склад кислот?
З представниками цих речовин ми з
вами познайомилися, коли вивчали властивість води вступати у взаємодію з
кислотними оксидами:
СО2+Н2О = Н2СО3
SO2+H2O= H2SO3
S03+H20 = H2S04
N205+H20 = 2HN03
Учні відповідають на запитання:
1) Що утворилося в результаті цих
реакцій?
2) Що спільного мають формули
кислот?
Кислоти- це складні речовини, які складаються
з атомів Гідрогену і кислотного залишку.
Валентність кислотного залишку
дорівнює числу атомів Гідрогену.
Робота з таблицею
Перед вами таблиця 1. Заповніть
її до кінця, поставте формули кислотних залишків та їх валентність.
Таблиця 1
|
Назва кислоти
|
Формула кислоти
|
Кислотний залишок
|
Валентність
|
|
Хлоридна кислота
|
HCl
|
|
|
|
Бромідна кислота
|
НВг
|
|
|
|
Флуоридна кислота
|
HF
|
|
|
|
Нітратна кислота
|
HNO3
|
|
|
|
Сульфатна кислота
|
H2SO4
|
|
|
|
Карбонатна кислота
|
Н2С03
|
|
|
|
Ортофосфатна кислота
|
Н3Р04
|
|
|
|
Сульфідна кислота
|
н2s
|
|
|
1.Класифікація
кислот
А) Чим відрізняються ці групи
кислот?
1)
НСl HNO3
2)
H2S H3PO4
3)
НВr H2S04
Б) Подивимося на ці формули. Чим
вони відрізняються?
1) HN03 ;
H2S
2) н3ро4 ; HCl
3) H2SO4 ; НВr ; Н2CO3
Складаємо схему класифікації
кислот:
За складом За кількістю
атомів Гідрогену
Оксигеновмісні Одноосновні
Безоксигенові
Двохосновні
Трьохосновні
2. Фізичні властивості кислот
1) Демонстрація розчинів кислот
Таблиця 2
|
Кислоти
|
Фізичні властивості
|
||
|
агрегатний стан
|
колір
|
запах
|
|
|
HCl
|
|
|
|
|
HN03
|
|
|
|
|
h2so4
|
|
|
|
|
н3
ро4
|
|
|
|
2) Правила техніки безпеки й
заходи першої медичної допомоги під час роботи з кислотами:
► Кислоти відносяться до їдких речовин. При
потраплянні на шкіру або слизові
оболонки з'являються хімічні опіки, а при потраплянні концентрованої сульфатної
кислоти — навіть обвуглювання шкіри. (Демонстрація. Обвуглення паперу
концентрованою сульфатною кислотою.) При потраплянні на одяг з'являються дірки:
одразу або після прання (в залежності від кількості кислоти). Тому з кислотами,
особливо з концентрованими треба поводитися вкрай обережно. Працювати з ними
бажано в гумових рукавичках. Якщо кислота випадково потрапила на шкіру, її
треба негайно змити великою кількістю проточної води, а потім при необхідності
змочити ушкоджену ділянку шкіри слабким розчином соди.
При розчиненні концентрованих
кислот у воді виділяється велика і кількість теплоти. Якщо наливати воду в
склянку з концентрованою кислотою, то вода збирається на поверхні (густина
концентрованих кислот більша за воду) і під дією теплоти,що виділяється при
розчинені може закипіти і починати розбризкуватись. Тому при розбавленні концентрованих
кислот обов’язково треба наливати тільки кислоту у склянку з водою, а не навпаки.
3. Поширення
та застосування кислот
(повідомлення учнів
про хлоридну, сульфатну,
нітратну та карбонову кислоти)
|
Хлоридна
(HCl)
|
Для
добування хлоридів металів, у шкіряній промисловості,
лудильній і паяльній справах;
відіграє важливу роль у процесі травлення, за зниженої кислотності
рекомендується пити розбавлені розчини кислоти перед вживанням їжі
|
|
Фторидна (HF)
|
Для витравлювання на склі
візерунків, написів, щоб надати скляним предметам матової поверхні (лампочки)
У виробництві барвників, мастил і пластичних мас; при добуванні високоякісних
бензинів
|
|
Сульфатна (H2S04)
|
«Хліб хімії». Немає жодної
галузі хімічної промисловості, де не застосовували б сульфатну кислоту. У
виробництві мінеральних добрив, для добування кислот, у виробництві барвників
фарб, пластичних мас, в органічному синтезі. В нафтохімічній промисловості, кольоровій металургії, у виробництві вибухових речовин,
штучного волокна, харчовій промисловості
|
|
Нітратна (HN03)
|
Завдяки здатності розчиняти
різні метали і неметали широко використовується для окиснення простих речовим
У виробництві азотних добрив. При виготовленні барвників, лікарських
препаратів, вибухівки, штучного волокна. У ракетній техніці, якреактив окисник у хімічних
лабораторіях
|
IV. Узагальнення
й закріплення знань
Із наведеного переліку випишіть формули кислотвкажіть валентність
кислотного залишку: KNO3, HF, H2SО4, H2O, CaCO3, HNO3, Н3РО4
Гра «Хто зайвий?»
У кожному ряді знайдіть зайву
кислоту та вкажіть, за яким принципом ви це визначили.
1) H2S,
Н2СОз, Н3РО4, H2S04, H2SO3.
2) HN03,
HCl, HBr, HI, HF.
3) Н2СОз, H2SО4, HNO3, H2SО3, H2Si03.
V. Заключна
частина уроку
5.1. Підбиття підсумків роботи на уроці
5.2. Домашнє завдання
§ 8; вивчити назви кислот.
Задача
1. Обчисліть масову частку (в %)
Оксигену в ортофосфорній кислоті.
Немає коментарів:
Дописати коментар