субота, 20 лютого 2016 р.

Тема. Хімічні властивості кислот.

Тема. Хімічні властивості кислот.
Мета:систематизувати і поглибити знання учнів про кислоти як окремий клас сполук. Сформувати знання про хімічні властивості кислот. Дати поняття про індикатори і витискувальний ряд металів. З'ясувати суть реакції обміну. Удосконалювати вміння проводити лабораторні досліди, спостерігати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки. Розвивати навички написання рівнянь хімічних реакцій. Вивчити правила техніки безпеки під час роботи з кислотами.
Тип уроку:урок застосування знань та формування вмінь.
Форми роботи: бесіда, робота біля дошки, демонстрація, лабораторний дослід.
Обладнання та реактиви:набір реактивів, розчини сульфатної (хлоридної) кислоти, цинк, мідь, натрій гідроксид, натрій карбонат.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна бесіда  за запитаннями:
1. Які речовини називають складними?
2. Які складні речовини ви знаєте?
3.  Які речовини називають кислотами?
4.  Атом якого елемента входить до всіх кислот?
5.  Які класифікації кислот ви знаєте? На яких ознаках вони ґрунтуються?
6. «Хімічний   годинник»   скласти   формули   кислот,   дати  їм назви, вказати основність, наявність Оксигену.
7. Чому дорівнює валентність кислотного залишку у кислотах:
- числу атомів  Гідрогену в молекулі кислоти. (Тому що валентність Гідрогену завжди дорівнює I)
IV. Вивчення нового матеріалу.
На минулому уроці ми почали вивчати кислоти, знаємо вже їх склад, назви, класифікацію, фізичні властивості. Сьогодні на уроці ми за допомогою лабораторних дослідів разом визначимо, які хімічні властивості характерні для кислот. Вивчення хімічних властивостей кислот ми проведемо за планом:
1.  Дія кислот на індикатори.
2.  Взаємодія кислот з металами.
3.  Взаємодія кислот з основними оксидами.
Після вивчення цієї теми ви будете:
Знати:
1. Що таке індикатор;
2. Хімічні властивості кислот;
3. Які реакції називають реакціями обміну та заміщення;

Уміти:
1. Складати рівняння реакцій, що підтверджують хімічні властивості кислот;
2. Аналізувати, порівнювати й використовувати знання про кислоти на практиці.

1. Дія кислот на індикатори.
У природі існують такі речовини, що поводяться, як хамелеони: змінюють своє забарвлення залежно від середовища, в яке вони потрапляють. У дивній країні Хімії такі "хамелеони" називають індикаторами. Перед вами такі індикатори: лакмус, метилоранж, фенолфталеїн.

Лабораторна робота № 1
(інструктивна картка)
1.     Дія кислот на індикатори
Обладнання   і   реактиви: хлоридна   кислота,   штатив   з пробірками,   індикатори:   метиловий   оранжевий,   фенолфталеїн, лакмус.
Вимоги до виконання лабораторної роботи.
1.  Робочий стіл звільнити від зайвих предметів.

2. Перед початком досліду уважно прочитати етикетку на посудині з речовиною, яку беремо для досліду. Відкриваючи корок не кладіть його на лабораторний стіл боком, а поставте догори.

3. Пам'ятайте! Працювати з кислотами треба вкрай обережно. Якщо кислота випадково потрапила на шкіру, її треба негайно змити великою кількістю проточної води, поки не перестане пекти, потім промити розчином питної соди й звернутися до лікаря. У разі потрапляння кислоти в очі необхідно промити їх водою і негайно звернутися до лікаря.
4. У три пробірки налити по 1 мл дистильованої води. У кожну з пробірок додайте по кілька крапель індикаторів: у І-лакмус; уII - метилоранж; у ІІІ - фенолфталеїн.
5. У три пробірки налити розчин хлоридної кислоти HCl. У кожну з пробірок додайте по кілька крапель індикаторів: у І - лакмус; у II - метилоранж; у  ІІІ- фенолфталеїн.
6. У три пробірки з розчином H2SO4 додамо кілька крапель індикаторів: у І - лакмусу, у II - метилового оранжевого, у III - фенолфталеїну.
Не забувайте, що під час роботи з кислотами слід дотримуватися запобіжних заходів. Яких? Що робити, якщо небезпечна кислота випадково потрапила на шкіру або в очі?
На підставі спостережень заповнюємо таблицю.

Середовище
Метиловий оранжевий
Лакмус
Фенолфталеїн
Нейтральне
оранжевий
фіолетовий
безбарвний
HCl
червоний
рожевий
безбарвний
H2SO4
червоний
рожевий
безбарвний

Висновок: У розчинах кислот метилоранж набуває червоного забарвлення, лакмус - рожевого.
За допомогою яких індикаторів можна виявити кислоти? (Розчини кислот можна визначити з допомогою індикатора метилоранжу або лакмусу.), а за допомогою фенолфталеїну не можна, бо він і в нейтральному і в кислому середовищі безбарвний.
2.     Демонстрація 1.
Розглянемо, як взаємодіють кислоти з металами.
Для експерименту в три пробірки наливаємо хлоридну кислоту; у першу додаємо шматочки мідного дроту, у другу - гранули цинку; у третю - магнієву стружку.
- Чому метали не однаково реагують з кислотою?
Це пов'язано з властивостями металів. М. М. Бекетов розташував метали відповідно до їх активності в ряд від найсильніших до найслабших. Цей ряд так і називається - ряд активності металів. (Розглядаємо таблицю, знаходимо ряд активності металів у підручнику). Водень серед металів перебуває не випадково. Він розділяє метали на активні, які витісняють водень із розчинів кислот, і ті, що не взаємодіють із розчинами кислот і водень не витісняють.
Запишемо рівняння реакцій:
Си + НСl
Zn+ 2НСl  →ZnCl2+ H2;
Mg + 2HClMgCl2+H2.
Вказуємо тип реакції. (Реакція заміщення.)
Увага! Нітратна кислота по-особливому реагує з металами. Водень не витісняється жодним із металів, наприклад: 
                                          Zn + 4 HNO3 = Zn(NO3)2 + 2 H2O + 2NO2
Демонстрація 2.
Насиплемо в пробірку кальцій оксиду, додамо розчин хлоридної кислоти. Що спостерігаємо? (Оксид розчинився). Запишемо рівняння реакції:
СаО + 2НСl  → CaCl2+ Н20.
Укажіть тип реакції. Це реакція обміну — дві складні речовини обмінюються своїми складовими.

Хімічні  властивості  кислот узагальнюю  у  вигляді  таблиці-схеми:


Кислоти
+ індикатор зміна кольору
+ метал (до водню)   → сіль +  Н2  + (крім HNO3)
+ основний оксид  → сіль + Н20

IV. Практичне застосування набутих знань.
Учні відповідають на тестові запитання за варіантами. На виконання завдань відводиться 10 хв. Після цього учні обмінюються виконаними варіантами і з допомогою листка-відповіді перевіряють виконані завдання, виставляють отримані бали.

V. Домашнє завдання
1. Вивчити § 9, виконати вправи № 1, 2, 3, 8, 9.
Творче завдання. Скласти правила роботи з кислотами.

Тестові завдання
Варіант І
1.   Позначте формулу нітратної кис­лоти:
A.   HN02         Б.  H2S04                       B.   HN03                             Г.   НВr
2.   Установіть відповідність між фор­мулою кислоти та її назвою:
A.   H2S                      1. Сульфатна
Б.   Н3Р04                          2. Сульфідна
B,   H2S04                          3. Ортофосфатна
Г.   Н2С03                          4. Хлоридна
                                    5. Карбонатна
3. Установіть відповідність між на­звою кислоти і групою, до якої вона належить:
A.  Сульфітна                                   1. Одноосновна, безоксигенова
Б.  Бромідна                                      2. Одноосновна, оксигеновмісна
B.  Сульфідна                                    3. Двохосновна, оксигеновмісна
Г.   Нітратна                                      4. Двохосновна, безоксигенова

4.   Установіть відповідність між ви­хідними речовинами та продук­тами реакцій:
A.  Алюміній і сульфатна кислота 1.СаСl22
Б. Натрій і ортофосфатна кислота 2. Na3P04+H2
B.  Кальцій і хлоридна кислота3. Al2(S04)3 + H2
5.   Складіть рівняння реакції між калієм і ортофосфатною кисло­тою і розрахуйте загальну суму коефіцієнтів.

Тестові завдання
Варіант II
1.   Позначте формулу ортофосфатної кислоти:
A.   Н3Р04
Б.  НР03
B.   Н3Р
Г.   HN03
2.   Установіть відповідність між фор­мулою кислоти та її назвою:
A.   H2Si03                                                1. Метафосфатна
Б.   НСl                                        2. Сульфідна
B.   H2S                                        3. Хлоридна
Г.   НР03                                                   4. Силікатна
                                                     5. Сульфітна
3. Установіть відповідність між на­звою кислоти і групою, до якої вона належить.
A.  Нітратна                                 1. Двохосновна, оксигеновмісна
Б.  Хлоридна                                2. Двохосновна, безоксигенова
B.  Карбонатна                             3. Одноосновна, безоксигенова
Г.   Сульфідна                               4. Одноосновна, оксигеновмісна

4. Установіть відповідність між ви­хідними речовинами та продук­тами реакцій:
A.  Барій і хлоридна кислота                             1. АlСl3 + Н2
Б. Магній і метафосфатна кислота                   2.Mg3(P03)2 + H2
B.  Алюміній і хлоридна кислота                      3.  ВаСl22
5. Складіть рівняння реакції між алюмінієм і сульфатною кисло­тою і розрахуйте загальну суму коефіцієнтів.


Листок-відповідь
Варіант І
Варіант II
1.     (1 бал) В
1-А
2. (2 бали)
А
3
А
4
Б
2
Б
3
В
1
В
2
Г
5
Г
1
3.     (2 бали)
А
2
А
4
Б
1
Б
3
В
4
В
1
г
3
Г
2
4. (3 бали)
А
3
А
3
Б
2
Б
2
В
1
В
4
5. (3 бали)
                           5. (3 бали)





Немає коментарів:

Дописати коментар