середа, 24 лютого 2016 р.

Тема: Кислоти, їх склад, назви та класифікація, фізичні властивості.

Тема: Кислоти, їх склад, назви та класифікація, фізичні властивості.
Мета: сформувати поняття про кислоти, визначити особливості їх складу та назв, порівняти кислоту за складом та ознайомити з класифікацією кислот, розглянути фізичні властивості і поширення їх у природі; розвивати вміння порівнювати та систематизувати сприяти розвитку творчого мислення комунікативних вмінь, грамотної хімічної мови.
Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний етап.

II. Основна частина уроку.
2.1. Перевірка домашнього завдання.
2.2. Актуалізація опорних знань.
1. Інтерактивна вправа "Мікрофон"
>  Які речовини називаються складними?
>  Які складні речовини ви знаєте?
>  Які речовини називаються оксидами?
>  На які групи поділяються оксиди?
>  Які оксиди називаються основними? кислотними?

2. Хімічний диктант (написати формули оксидів)
1.   Натрій оксид                                7. Ферум (III) оксид
2.   Карбон (II) оксид                         8. Сульфур (VI) оксид
3.   Кальцій оксид                              9. Калій оксид
4.   Карбон (ІV) оксид                       10. Кальцій оксид
5.   Сульфур (IV) оксид                11. Літій оксид
6.  Магній оксид                                12. Барій оксид

III. Вивчення нового матеріалу.
     З представниками класу кислот ви знайомі з дитинства. їсте зелене яблуко та відчуваєте який смак? (Кислий) Це тому, що в ньому міститься яблучна кислота. Їсте лимон, і він який? (Кислий) Кислого смаку подає лимонна кислота. П'єте кефір, і він на смак... (кислий), тому що и ньому міститься молочна кислота. їсте щавель, і він... (кислий) через щавлеву кислоту. Ми з вами можемо навести багато таких прикладів з нашого досвіду.
Отже, як ви вважаєте, чому цей клас неорганічних сполук названий кислотами? Так, ви праві, переважно кислоти кислі на смак.

Яким же є склад кислот?
З представниками цих речовин ми з вами познайомилися, коли вивчали властивість води вступати у взаємодію з кислотними оксидами:
СО22О = Н2СО3                                                  SO2+H2O= H2SO3
S03+H20 = H2S04                                                       N205+H20 = 2HN03
Учні відповідають на запитання:
1) Що утворилося в результаті цих реакцій?
2) Що спільного мають формули кислот?

Кислоти- це складні речовини, які складаються з атомів Гідрогену і кислотного залишку.

субота, 20 лютого 2016 р.

Тема. Хімічні властивості кислот.

Тема. Хімічні властивості кислот.
Мета:систематизувати і поглибити знання учнів про кислоти як окремий клас сполук. Сформувати знання про хімічні властивості кислот. Дати поняття про індикатори і витискувальний ряд металів. З'ясувати суть реакції обміну. Удосконалювати вміння проводити лабораторні досліди, спостерігати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки. Розвивати навички написання рівнянь хімічних реакцій. Вивчити правила техніки безпеки під час роботи з кислотами.
Тип уроку:урок застосування знань та формування вмінь.
Форми роботи: бесіда, робота біля дошки, демонстрація, лабораторний дослід.
Обладнання та реактиви:набір реактивів, розчини сульфатної (хлоридної) кислоти, цинк, мідь, натрій гідроксид, натрій карбонат.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна бесіда  за запитаннями:
1. Які речовини називають складними?
2. Які складні речовини ви знаєте?
3.  Які речовини називають кислотами?
4.  Атом якого елемента входить до всіх кислот?
5.  Які класифікації кислот ви знаєте? На яких ознаках вони ґрунтуються?
6. «Хімічний   годинник»   скласти   формули   кислот,   дати  їм назви, вказати основність, наявність Оксигену.
7. Чому дорівнює валентність кислотного залишку у кислотах:
- числу атомів  Гідрогену в молекулі кислоти. (Тому що валентність Гідрогену завжди дорівнює I)
IV. Вивчення нового матеріалу.
На минулому уроці ми почали вивчати кислоти, знаємо вже їх склад, назви, класифікацію, фізичні властивості. Сьогодні на уроці ми за допомогою лабораторних дослідів разом визначимо, які хімічні властивості характерні для кислот. Вивчення хімічних властивостей кислот ми проведемо за планом:
1.  Дія кислот на індикатори.
2.  Взаємодія кислот з металами.
3.  Взаємодія кислот з основними оксидами.
Після вивчення цієї теми ви будете:
Знати:
1. Що таке індикатор;
2. Хімічні властивості кислот;
3. Які реакції називають реакціями обміну та заміщення;

Уміти:
1. Складати рівняння реакцій, що підтверджують хімічні властивості кислот;
2. Аналізувати, порівнювати й використовувати знання про кислоти на практиці.

1. Дія кислот на індикатори.
У природі існують такі речовини, що поводяться, як хамелеони: змінюють своє забарвлення залежно від середовища, в яке вони потрапляють. У дивній країні Хімії такі "хамелеони" називають індикаторами. Перед вами такі індикатори: лакмус, метилоранж, фенолфталеїн.

Лабораторна робота № 1
(інструктивна картка)
1.     Дія кислот на індикатори
Обладнання   і   реактиви: хлоридна   кислота,   штатив   з пробірками,   індикатори:   метиловий   оранжевий,   фенолфталеїн, лакмус.
Вимоги до виконання лабораторної роботи.
1.  Робочий стіл звільнити від зайвих предметів.

2. Перед початком досліду уважно прочитати етикетку на посудині з речовиною, яку беремо для досліду. Відкриваючи корок не кладіть його на лабораторний стіл боком, а поставте догори.

3. Пам'ятайте! Працювати з кислотами треба вкрай обережно. Якщо кислота випадково потрапила на шкіру, її треба негайно змити великою кількістю проточної води, поки не перестане пекти, потім промити розчином питної соди й звернутися до лікаря. У разі потрапляння кислоти в очі необхідно промити їх водою і негайно звернутися до лікаря.
4. У три пробірки налити по 1 мл дистильованої води. У кожну з пробірок додайте по кілька крапель індикаторів: у І-лакмус; уII - метилоранж; у ІІІ - фенолфталеїн.
5. У три пробірки налити розчин хлоридної кислоти HCl. У кожну з пробірок додайте по кілька крапель індикаторів: у І - лакмус; у II - метилоранж; у  ІІІ- фенолфталеїн.
6. У три пробірки з розчином H2SO4 додамо кілька крапель індикаторів: у І - лакмусу, у II - метилового оранжевого, у III - фенолфталеїну.
Не забувайте, що під час роботи з кислотами слід дотримуватися запобіжних заходів. Яких? Що робити, якщо небезпечна кислота випадково потрапила на шкіру або в очі?
На підставі спостережень заповнюємо таблицю.

Середовище
Метиловий оранжевий
Лакмус
Фенолфталеїн
Нейтральне
оранжевий
фіолетовий
безбарвний
HCl
червоний
рожевий
безбарвний
H2SO4
червоний
рожевий
безбарвний

середа, 3 лютого 2016 р.

Тема: . Хлоридна кислота. Хлороводень .

Тема: . Хлоридна кислота. Хлороводень .
МЕТА: Закріпити знання учнів про загальні хімічні властивості кислот на прикладі хлоридної кислоти; сформувати уявлення про особливу власти­вість хлоридної кислоти, навчити якісно визначати хлоридну кислоту і її солі, ознайомити з добуванням, застосуванням і поширенням у природі хлоридної кислоти; закріпити знання правил ТБ при роботі з кислотами в лабораторії; виховувати вміння працювати колективно, са­мостійно; вміння висловлювати свою думку, аргументу­вати її, логічно мислити. Розвивати вміння працювати з підручником.
ОБЛАДНАННЯ:
кристалічний натрій хлорид, концентрована сульфатна кислота, прилад для добування хлороводню та розчинення його у воді; AgNO3 - аргентум нітрат (розчин), індикатори, мийний засіб „Туалетне каченя”, пробіркотримач, штатив для пробірок, пробірки.
ТИП УРОКУ: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
Психологічна розминка.
ВИЗНАЧЕННЯ ЕМОЦІЙНОГО СТАНУ

КОЛІР
ЧЕРВОНИЙ
 ЖОВТИЙ
СИНІЙ
БІЛИЙ
ЕМОЦІЙНИЙ
стан
ДОБРИЙ
ЗАДОВІЛЬНИЙ
ПОГАНИЙ
СКЛАДНО СКАЗАТИ

Тепер проведемо невеличке дослідження вашого ставлення до навчання хімії. У вас на столах є табличка:
СТАВЛЕННЯ ДО НАВЧАННЯ








Визначте яке обличчя відображає ваше ставлення до навчання і зробіть позначку у P відповідній клітинці.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Актуалізація опорних знань.
1.     З переліку речовин виберіть кислоти; Прокласифікуйте їх. Визначте валентність кислотних залишків: CuO, NaOH, H3PO4, CO2, CaCO3, HCl, Cu(OH)2, HNO3, BaO, H2S, K2SO3, H2SO4, Al(OH)3, AgNO3, H2CO3, NaSiO3, SO3, Al2(SO4)3
2.     Закінчити рівняння хімічних реакцій, вказати тип реакції:
Аl + НСl = А1С13 + ?;
МgO + НNО3 = Н2O + ?;
К2О + Н3РО4= К3РО4 + ?.
Сu + НС1 = ?.
3.     Завдання – картки. Які речовини реагують між собою? ( позначити «+»).


H2CO3
H2SO4
HCl
H2O
O2
MgO





CO2





Ag