середа, 4 листопада 2015 р.

Тема. Солі, їх склад, назви, класифікація та фізичні властивості.

Тема.   Солі, їх склад, назви, класифікація та фізичні властивості.
Мета: сформувати поняття про солі, визначити особливості їх складу та назв, вміння класифікувати; сформувати вміння складати форму­ли солей та їх назви, ознайомитися з фізичними властивостями солей.
Матеріали:   зразки солей.
Обладнання:   таблиця розчинності, Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Базові поняття   та терміни:   кислоти, основи, солі, металічні елементи, кислотний залишок.
Тип уроку:   комбінований.
Структура уроку
I.       Організаційний етап.................................. 1 хв.
II.    Перевірка домашнього завдання........... …7 хв.
III. Актуалізація опорних знань.................. .. 3 хв.
IV.  Вивчення нового матеріалу..................... 15хв.
- Поняття про солі, їх склад і назви.
- Фізичні властивості солей:
- Класифікація  солей: середні та кислі солі.
V.  Закріплення знань та вмінь................... . 15хв.
VI. Домашнє завдання.................................. .2хв.
VII. .Підбиття підсумків уроку.................... .2хв.
Хід уроку
І.    Організаційний етап
Пролунав уже дзвінок, він покликав на урок
Кожен з вас підготувався, на перерві постарався
Зараз будем працювати, щоб знання нові придбати.
II.   Перевірка домашнього завдання
Самостійна робота на картках.
1. Дати визначення кислот та основність.
2. З наведеного переліку випишіть окремо у три, стовпчики формули оксидів, кислот, основ:
Са(ОН)2, НNO3,  Н20, КВг, NaОН, ZnО, Са3(Р04),   Н2S04, Сu(ОН)2 , Н2S, H2С03, Fе203, НСl, КОН, СаО, Н3Р04, СuS04, С02, F еС13, NaС1, Fе(ОН)3, К2S03.
Оксиди
Кислоти
Основи
???












Взаємопевірка, відповіді на дошці.
III. Актуалізація опорних знань
Бесіда.        Ви виписали окремо речовини, що залишились у невідому ланку. Це четвертий клас неорганічних речовин.  З яким класом речовин вони мають спільні ознаки? Учитель повідомляє тему уроку і формулює мету уроку.
IV.  Вивчення нового матеріалу
Поняття про солі, їх склад і назви
►  Розповідь учителя
У побуті ми звикли мати справу лише з однією сіллю  кухонною, тобто натрій хлоридом NaС1 . Однак у хімії солями називають цілий їм сполук.
З формул, які виписані в попередньому завданні, видно, що солі складаються з атомів  металічних елементів та кислотних залишків: КВг, Са3(Р04),   СuS04, F еС13, NaС1, К2S03.
Солі можна розглядати як продукти заміщення атомів Гідрогену в кислоті на атоми металічних елементів. Поварену сіль, наприклад, можна добути із хлоридної кислоти реакцією взаємодії металу натрію з кислотою:
2Na + 2НСl = 2NaС1+Н2
Якщо замість натрію взяти алюміній, утвориться інша сіль —алюміній хлорид:
2А1 + 6НС1 = 2А1СІ3 + ЗН2
З цих рівнянь реакції видно, що в продукті реакції — солі — міститься атом металічного елемента і кислотний залишок.
Солі складні речовини, що складаються з атомів металічних еле­ментів і кислотних залишків.
Атоми металічних елементів і кислотних залишків зв'язані один з одним відповідно до їхніх валентностей, тому формули хлоридів Натрію (NaС1) і Алюмінію (А1С13) розрізняються.
Назви солей складаються із двох слів: перше слово — назва металіч­ного елемента (у називному відмінку), друге — назва кислотного залишку. Наприклад, цинк сульфід, натрій нітрат. Назви кислотних залишків вже розглядались під час вивчення кислот, коли складали таблицю кислот. Якщо металічний елемент виявляє змінну валентність, то її обов'язково вказують у назві солі: купрум(ІІ) нітрат, ферум(П) сульфат.
Формули солей складають аналогічно формулам оксидів, зрівнюючи число одиниць валентності металічного елемента та кислотного залишку. Наприклад, складемо формулу натрій сульфату — солі сульфатної кисло­ти. Натрій одновалентний, а кислотний залишок S04 двовалентний, вихо­дить, що на один кислотний залишок припадає два атоми Натрію: Na2SO4. Якіцр до складу солі входить кілька кислотних залишків оксигеновмісної кислоти (наприклад, N03, S04), то їх беруть у дужки, за якими ставлять індекс, що позначає їхнє число: Сu(NO3)2 (читається «купрум-ен-о-три-двічі»), А12(S04)3 (читається «алюміній-два-ес-о-чотири-тричі»).
►   Завдання                               
1.  Назвіть солі: К2S04, ZnС12; СuS04,  А1Р04, ВаS,  Nа2Sі03, NаВг, Укажіть над формулами значення валентності металічного елемента і кислотного залишку.( Учні по ланцюжку називають по одній формулі)
-  Фізичні властивості солей:
►  Розповідь учителя.  Солі мають немолекулярну будову, тому всі солі — за звичайних умов тверді кристалічні речовини з високими температурами плавлення. Багато солей добре розчинні у воді, але багато з них практично не розчиняються. Щоб дізнатися про розчинність тієї чи іншої солі, можна скористати таблицею розчинності солей у воді. Солі можуть мати різний колір. Багато солей є безбарвними речовинами, але деякі мають характерний колір. На­приклад, ферум(ІІ) сульфат має зелений колір, ферум(Ш) хлорид — темно- червоний, а калій хромат — яскраво-жовтий. ( Учитель демонструє зразки солей.)
Завдання Які з наведених солей є розчинними(див. таблицю розчинності): КВг, Са3(Р04),   СuS04, F еС13, NaС1, К2S03.
-          Класифікація  солей: середні та кислі солі.
Розповідь учителя.  Серед солей також існує декілька груп.
 Найпоширеніші типи солей —середні та кислі солі.
До середніх відносять солі, у складі яких є тільки атоми металічних елементів та кислотні залишки.
Якщо ж не всі атоми Гідрогену в кислоті заміщені атомами металічних елементів, то такі солі називають кислими.
Наприклад: К2S04, Nа2С03     — середні солі;     КНS04, NаНСОз — кислі солі.
V.   Закріплення знань та вмінь
►       1. Гра «Третій зайвий»
На дошці записані три рядки хімічних формул. Учні знаходять «зайвого», свою відповідь обґрунтовують.
а)        NаСl, Мg(ОН)2, FеS04, А1Р04;
б)        СаСО3,  NaС1, NаNO3, NаF;
в)        МgS04, СаС03, NаNO3, КНS04.
►       2. Гра «Утвори пару»
Скласти можливі формули солей із запропонованих частин. Fе, S04, Na, К2, Сl, Р04, Li3, Са, СО3, S03, S, Мg.
VI.       Домашнє завдання
Опрацювати §       підручнику. Виконати завдання                     

VII.  Підбиття підсумків уроку 

Немає коментарів:

Дописати коментар