четвер, 26 листопада 2015 р.

Тема: Ферум: будова атома, поширення в природі. Фізичні властивості. Хімічні властивості"

Тема: Ферум: будова атома, поширення в природі. Фізичні влас­тивості. Хімічні властивості:
             вза­ємодіям киснем, галогенами, сір­кою, водою, кислотами, солями





Цілі: сформувати поняття про хіміч­ний елемент Ферум та залізо як просту речовину, утворену цим елементом; розширити поняття учнів про вміст елементів у земній корі; розглянути фізичні власти­вості заліза; формування навичок критичного мислення, розвива­ти пам'ять, формувати науковий світогляд; здійснювати екологіч­не виховання, виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: формування нових знань.
Обладнання: колекція порід та міне­ралів, речі із заліза, відновлене залізо, набір для лабораторного досліду.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
Девіз уроку: «Все пізнається в порівнянні. Від аналізу до структури, а від неї — до властивостей і засто­сування».
1.           Давні єгиптяни називали його «ваапеле», що означає «те, що на­родилося в небі».
2.           Давні копти називали його «ка­менем неба».
3.           Вироби з нього цінувалися до­рожче за золото. Під страхом смерті заборонено носити зроб­лені з цього металу прикраси.
4.            Давньогрецький географ та істо­рик Страбон писав, що в глиби­ні Африки живуть племена, які за злиток цього металу дають десять злитків золота.
5.            В «Одіссеї» Гомера розповідаєть­ся про те, що переможцям спор­тивних змагань вручали шматок цього металу та шматок золота — найцінніші на ті часи коштов­ності.
6.            Алхіміки вважали його дуже не­благородним металом, який не вартий того, щоб ним займати­ся. Це дуже м'який метал. Но­жем, зробленим з цього металу, не можна обстругати навіть де­рев'яної палички.
Учитель пропонує учням розшифру­вати
Ви, напевне, здогадалися, про який метал йде мова. Але для того, щоб переконатися чи вірні ваші здогадки – розгадаймо шифрограми, ключовими сло­вами яких буде тема уроку.
Для читання шифрограми викорис­товуються тільки ті літери, які в ряд­ку прямокутника зустрічаються один раз.
3
п
А
и
п
и
в
л
м
І
м
в
І
п
3
І
о
п

о
ф
н
е
н
о
У
н
р
У
н
У
У
л
ю
м
ю
л
Відповідь: Залізо. Ферум.
 ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. А як називається хіміч­ний елемент, з якого утворене залі­зо?(Ферум)
Отже, тема нашого уроку... ( Читає з дошки.) Подальшу роботу ми прове­демо у вигляді «усного журналу», тоб­то майже кожен з вас отримав пев­не питання, на яке ви повинні були підготуватися. Отож, розпочинає­мо наш «Усний журнал». Звичайно, з моєю допомогою.
ІІІ. Виклад нового матеріалу.
Відкриваємо «Журнал знань» і ознайомимося ще з одним хімічним елементом періодичної системи. З першою сторінкою нас ознайомить:
Сторінка 1. «Паспорт» елемента.
На дошці таблиця у вигляді паспорта.
Паспорт
Хімічний знак: Fе
Відносна атомна маса: 55,847
Порядковий номер: 26
Схема будови атома: +26 Fе )2)3)14)2
Учень розповідає про місце знахо­дження елемента у Періодичній сис­темі й одночасно запитує дані навпроти «паспорта».
Ферум знаходиться в побічній підгру­пі VIII групи IV періоду. В атома Fе, крім двох s- електронів зовнішнього шару, є ще шість d-електронів  передос­таннього, третього шару. В утворенні валентних зв'язків Феруму особливо активну участь беруть шість електро­нів — два із зовнішнього і чотири із передостаннього шару. Для Феруму найхарактернішими є ступені окиснення + 2 і +3. Проста речовина, яка складається з елемента Феруму, на­зивається залізо.
До яких речовин — металів чи неме­талів — ми могли б віднести залізо, користуючись практичними знання­ми і подивившись на речі, які виго­товлені із заліза? (Демонструє учням речі із заліза.) (Залізо метал)
Сторінка 2. Поширення в природі.
За поширенням у природі Ферум посідає четверте місце серед елементів. (Третє — алюміній).
Ферум входить до складу багатьох гірських порід. Важливими залізни­ми рудами є:
магнітний залізняк — Fе304;
червоний залізняк— Fе20з;
бурий залізняк — Fе203 •Н20, 2Fе203•ЗН20;
шпатовий залізняк — FеС03.
Роздаю колекцію  з міне­ралами та залізними рудами. Учні роз­глядають і записують їх формули.
Учені, а чи пам’ятаєте ви, ще з уроків географії  родовища залізних руд в Украї­ні:
- Криворізький залізорудний ба­сейн.
- Кременчуцький басейн (Пол­тавська обл.). Запаси — 4 млрд т. Fе = 27-40%.
- Білозерський басейн (Запорізька обл.). Fе = 58-61 %. Шахтний.
- Керченський басейн. S=1 тис. км2. Запаси — 1,8 млрд т, Fе = до 40 % (бурий). Походження органічне.
- Нікопольський басейн — один з найбільших у світі (Дніпро­петровська і Запорізька обл.). S = 520 км2; Запаси — 2 млрд т.
Уміст Fе в земній корі — 4,65 % (об'єм), а в організмі люди­ни (вагою 70 кг) — 5 г Fе.
Сторінка 3. Біологічна роль.
З наступною сторінкою з журналу «Знання» нас ознайомить: … , де йтиме мова про біологічне значення у житті організмів сполук Феруму.
Біологічна роль Феруму надзвичайно важлива. Ферумовмісний білок гемо­глобін транспортує кисень від легень до тканин усіх органів. Фізіологічний розпад еритроцитів, котрі містять ге­моглобін, супроводжується щоден­ним звільненням 40-80 мг Феруму, який депонується в печінці та селе­зінці. У печінці, селезінці, кістковому мозку і слизовій оболонці кишечни­ку міститься запасний тривалентний Ферум у вигляді сполуки, яка нази­вається ферритин. Ферум міститься і в м'язовій тканині, особливо його багато в серцевому м'язі.
Комплексна сполука, що містить Фе­рум, входить до складу ферментів каталази і пероксидази.
Добова потреба у Ферумі дорослої лю­дини становить 11 - 30 мг і різко зрос­тає в разі м'язових навантажень.
Якщо вміст Феруму в організмі різко зменшується, у людини з'являється втома, порушується концентрація уваги, ослаблюється імунітет, вини­кають депресивні явища, сухість шкі­ри, крихкість нігтів, починає випаданні волосся, тьмяніють губи. Нестача Феруму в продуктах харчування при­зводить до анемії.
В організм людини Ферум надходить з водою та продуктами харчування. У тілі людини масою 70 кг міститься 4—7 г Феруму. Багато Феруму в час­нику, цибулі, молодій кропиві, морк­ві, яблуках, винограді, гранатах, сушених абри­косах, рибі, м'ясі, молоці.
Цікавинка! Кров людини червона, бо містить тривалентний Ферум, а кров деяких червів має зелений колір, адже до її складу входить двовалентний Ферум.
Сторінка 4. Фізичні властивості заліза.
   Для того, щоб ми ознайомилися з фізичними властивостями заліза нам потрібні скріпки, які в кожного з вас знаходяться на столі. Будемо разом вивчати його фізичні властивості, а дані записувати в таблицю.
Дія 1. Розгляньте скріпку. Якого вона ко­льору? Який має агрегатний стан? Перевірте, як діє на неї маг­ніт?
Дія 2. Обережно опустіть сталеві скріпки у стакан з водою. Потону­ли вони чи ні? Який висновок щодо густини заліза та його сплавів мож­на зробити?
Дія 3. Візьміть сталеву скріпку й спро­буйте її розігнути. Чи багато зусиль вам знадобилося для цього? Про яку фізичну властивість заліза свідчить цей дослід?  
Дія 4. Приготуйте суміш піску та за­лізних ошурок, а потім піднесіть до неї магніт. Чи зберігає залізо свої фі­зичні властивості, перебуваючи в су­міші з піском?
Зробіть висновок і заповніть табли­цю.
Характеристики
Фізичні властивості заліза
Агрегатний стан
Твердий
Колір
Сріблясто-сірий
Металічний блиск
Є
Пластичність
Пластичний і м'який
Густина
7,87 г/см3       
Розчинністьу воді
      Не розчиняється
Тепло-, електро­провідність
          
                   +

Температура плав­лення
1 539 °С
Температура ки­піння
2740 °С




Сторінка 5. Хімічні властивості.
Залізо належить до металів середньої хімічної властивості.
Взаємодія з киснем. (Дослід)
До тонкого сталевого дроту прикріпимо сірник, запалимо його і швидко опустимо в циліндр, заповнений кис­нем. Від сірника, що горять, займеть­ся й залізо. Воно горіть, розкидаючи яскраві іскри залізної окалини.
ЗFе+202=Fe304
— Напишіть рівняння реакції, яка від­бувається на поверхні залізного виробу у вологому повітрі. Що таке корозія? її суть? (Руйнування металів...)
       4Fе + 302 = 2Fе203
                                     + 02= Fe3O4  ( з киснем, горить)
                                      + S = FeS ( з неметалами, при нагріванні)
                                    + Cl2 = FeCl3   ( з неметалами, при нагріванні)                                    
             Fe                    + H2SO4 = FeSO4 + H2  (взаємодіє з кислотами, з конц., ні - пасивує)
                                    + HCl = FeCl2 + H2 (взаємодіє з кислотами, з конц., ні - пасивує)
                                       + CuSO4 =FeSO4 + Cu (взаємодіє з солями. Чи з усіма солями буде взаємодіяти Fe? ( Ні, лише з солями , до складу яких входять менш активні метали).
(Якщо мало часу, дописати вдома!
Сторінка 5. Виплавка заліза
Хімічний технолог. Залізну руду змішують з коксом та вапняком, одер­жуючи агломерат. Агломерат заван­тажують у доменну піч і нагрівають дo температури понад 1500 °С. Залізо плавиться, а більшість домішок спли­ває на поверхню, після чого їх вида­ляють. Одержаний сплав називаєть­ся чавуном. Він ще містить домішки, наприклад вуглець, але після подаль­шої термічної обробки його можна заливати у форми для виготовлення різних деталей. Яких саме? (Тру­би, дріт, скріпки)
Сторінка 6. Застосування.
Учні розглядають таблицю намальовану на дошці.
1. Каталізатор.
2.Засіб від недокрів'я.
1.     Осердя для електромагнітів.
2.  Чавун і сталь (див. § 31).
Сторінка 7. «Наукова лабораторія»
Розв'язування задач
Задача (усно)
   1. Для нормального розвитку дитина по­винна щодоби з харчовими продуктами отримувати 2 мг Феруму. Скільки ягід полуниці вона повинна з'їсти, якщо відомо, що середня маса ягоди 50 г, а вміст Ре становить 0,54 мг/ 100 г?  (Чотири ягоди)
2. Обчисліть масову частку Феруму в складі його природних мінера­лів. У якому з них масова частка Феруму найбільша? Найменша?
Fe2O3 (70 %)  , FeCO3 (48,3%)
Fe3O4 (72,4 %) ,  FeS2 (46,7%)
ІV.Рефлексія
Стратегія «Рюкзак»
Вирушаючи в похід, ми беремо із со­бою необхідні речі. Закінчуючи сьо­годнішній урок, ми з вами теж по­винні зібрати рюкзак, щоб узяти в дорогу знання, вміння — рецеп­ти досягнення успіху. Отже, збира­ємо рюкзак.
(Учні називають ключові поняття теми, наприклад залізо, Ферум, сталь, магнетит і т.
V.      Домашнє завдання
(Записане на дошці.)
1.      Дописати рівняння реакції.
2. Опрацювати § 37 «Ферум». Виконати вправи на ст..142. №230, 231, 232.

3. Підібрати загадки, прислів'я, при­казки про залізо.

Немає коментарів:

Дописати коментар