Тема: Фізичні та хімічні явища. Хімічні
реакції та явища, що їх супроводжують.
Фізичні і хімічні властивості речовин.
Лабораторна робота №2. Ознайомлення з
фізичними властивостями речовин.
Мета: сформувати поняття про фізичні та ' хімічні
явища, їхні відмінності; вивчити ознаки хімічних реакцій і умови
їхнього виникнення та перебігу; розкрити значення хімічних реакцій у житті людини.
Обладнання: обладнання та реактиви до лабораторної роботи.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
II. Перевірка домашнього завдання.
Самостійна
робота
І варіант
1.Як вивчають хімічні сполуки?
2.Що таке спостереження та його значення для хімії?
3.Де масова частка Фосфору більша в P2O5 чи P2O3 ?
ІІ варіант
1.Як вивчають хімічні явища?
2.Що таке експеримент та його значення для хімії?
3. Де масова частка Сульфуру більша в SO2 чи SO3 ?
III. Актуалізація опорних знань.
Як ви розумієте термін «явище»?
Як ви розумієте термін «явище»?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель.
Усі процеси, що відбуваються навколо нас в
оточуючому середовищі, мають назву
явищ. До них належать зміна пір року, виверження вулкана, атмосферні (сніг, дощ, град тощо), соціальні явища.
Як ви вважаєте, чим відрізняються явища між собою? А в чому різниця між фізичними та хімічними явищами? (Вчитель пропонує учням навести приклади явищ).
|
Явища
|
|
|
|
|
|
Фізичні
|
Хімічні
|
|
Не супроводжуються утворенням нових
речовин. Проявляються у зміні форми тіла
або агрегатного стану
|
Полягають у перетворенні речовин, у результаті
чого. утворюються нові речовини
|
Вчитель. Хімічні явища називають хімічними реакціями. Щоб
реакція відбулася, потрібно, щоб речовини вступили у взаємодію,
внаслідок якої утворилися нові речовини.
Фізичні явища – це явища, які супроводжуються зміною агрегатного стану, форми,
але не хімічного складу.
Хімічні явища
називають хімічними реакціями
Реагент + реагент = продукти
реакції
Ознаки хімічних реакцій:
- зміна кольору;
- поява запаху;
- випадання або розчинення
осаду;
- виділення газу;
- виділення газу;
- виділення теплоти або
світла.
Демонстрація дослідів. Вчитель демонструє досліди з ознаками реакцій, в яких є зміна кольору, виділення газу, виділення світла.
Демонстрація дослідів. Вчитель демонструє досліди з ознаками реакцій, в яких є зміна кольору, виділення газу, виділення світла.
Виконання лабораторної
роботи №2. Ознайомлення з фізичними
властивостями речовин.
(Лабораторна робота виконується згідно з інструктивної картки, яка знаходиться в підручнику.)
V. Узагальнення та
систематизація знань.
1. Розподіліть наведені
приклади явищ на фізичні та хімічні (за назвами).
|
Фізичні явища
|
Хімічні явища
|
Приклади явища
|
|
|
|
Плавлення парафіну
|
|
|
|
Почорніння срібної ложки
|
|
|
|
Зрідження кисню
|
|
|
|
Іржавіння цвяхів
|
|
|
|
Утворення накипу
|
|
|
|
Обвуглювання деревини
|
|
|
|
Фотосинтез
|
|
|
|
Кування металу
|
|
|
|
Утворення сніжинок
|
|
|
|
Позеленіння мідних
дахів у
вологому повітрі
|
|
|
|
Випаровування парфумів
|
|
|
|
Горіння свічки
|
2. Визначте відповідність між хімічною реакцією та її
ознакою.
|
Горіння вугілля
|
Поява запаху
|
|
Бродіння виноградного
соку
|
Випромінювання світла
|
|
Протухання курячого
яйця
|
Зміна забарвлення
|
|
Розкладання цукру
|
Виділення газу при
нагріванні
|
VI. Підвідення підсумків уроку.
Оголошення домашнього завдання.
Опрацювати конспект
зошита та підготуватися до практичної роботи.
Немає коментарів:
Дописати коментар