вівторок, 15 грудня 2015 р.

Тема: Види пам’яті. Розвиток пам’яті.

Тема: Види пам’яті. Розвиток пам’яті.
Цілі: закріпити поняття «пам'ять», «запам'ятовування», «збережен­ня», «відтворення»; розглянути види пам'яті залежно від харак­теру сприйняття; навчити учнів визначати рівень різних видів пам'яті з допомогою тренувальних вправ; навчити прийомів роз­витку пам'яті.
Обладнання: підручники, практичні зошити, картка з переліком п'яти-семи рухів, зображення знаків та предметів, картки з десятьма па­рами слів, картки із судоку.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
II.Актуалізація опорних знань.
1.  Що таке пам'ять?
2.  Властивості пам'яті
а) Кількість часу на відтворення ін­формації — … (Швидкість)
б) Час збереження інформації — ...(Тривалість)
в) Активність використання інформації — … (Готовність)
г) Кількість збереженої інформа­ції — ... (Обсяг)
д) Якість і продуктивність використання інформації —... (Точність)
3. Закінчіть ланцюг
Пам'ять = запам'ятовування +  зберігання +. відтворення...
4. Що таке запам'ятовування?
Яке воно буває?
 
Учитель математики проводить тре­нувальні вправи на механічне запам'ятовування.
Двічі питаються цифри, після чого учні впродовж 30 с повинні відтвори­ти їх зошитах так, як запам'ятали.
5. Як ми зберігаємо інформацію? Яка буває пам'ять за часом зберігання?
Учитель математики проводить тре­нувальні вправи на дослідження ко­роткочасної пам'яті.
    Що називається ламаною?
    Які ви знаєте види ламаних? Оха­рактеризуйте їх.
    Перевіримо вашу короткочасну пам'ять. Для цього протягом 30 с я демонструватиму вам малюнок з ламаними, а ви впродовж на­ступних ЗО с повинні накреслити в зошитах те, що запам'ятали.
6. Що таке відтворення інформації? Яке воно буває?
а) Учень пригадує матеріал, який ви­вчав на попередньому уроці, при цьому  докла -даючи певних зусиль. (Довільна)
б) Учню пропонують згадати, як він пішов у перший клас, і в нього відразу виникає низка спогадів, пов'язаних із цією подією. (Ми­мовільна)

III. Вивчення нового матеріалу
    Говорять, що всі люди задоволені своїм розумом і ніхто не задоволе­ний своєю пам'яттю. «Мені б кра­щу пам'ять!» — часто мріє люди­на. І не дарма. Чи замислювалися ви над тим, яку велику роль відіграє пам'ять у людському житті? Вона збе­рігає весь безцінний досвід людства, їй ми зобов'язані своїми досягнення­ми в усіх галузях знань, адже все, що створено людьми на землі, створено з допомогою думки й пам'яті.
     Кілька років тому видатний матема­тик і кібернетик фон Нейман зробив сенсаційне повідомлення. За його розрахунками, людський мозок може містити 1020 одиниць інформації, тобто кожен із нас може запам'ятати інформацію, що міститься в мільйо-ах книг найбільшої світової бібліотеки. На перший погляд, це здається фантастичним. Але звернімося до фактів існування феноменальної пам'яті в різних відомих людей.
Повідомлення учнів.
Висновок.  Із повідомлень зрозумілу до характер сприйняття інформації а цих людей різний (обличчя, імена, звуки, цифри тощо).

Види пам'яті

Емоційна
(пам’ять почуттів)

Образна (слухова, зорова, смакова, нюхова)
Словесно-логічна       (змістова)
Моторна
(запам’ятовування і відтворення  рухів)

IV. Закріплення
1.  Виконання практичної  роботи  № 2 . Дослідження різних видав пам'яті»
1— рухова (моторна пам’ять) — карт­ка 1.
2— образна пам'ять — малюнок на дошці (згадати запахи, смак).
3 — емоційна пам'ять — кіль­ка учнів згадують вечір посвяти в старшокласники, що відбувся не­щодавно.
4 — словесно-логічна пам'ять – картка №2.
Оформлення результатів — Удома.
Висновок. Одержано різні результати, що пов'язано з переважанням того чи іншого виду пам'яті.
2.       Тренувальні вправи із судоку (проводить учитель математики)
Учень, який захоплюється .голово-ламками, робить повідомлення про судоку.
Учитель знайомить учнів із правила­ми судоку, після чого вони працюють над головоламками.
3.       Правила тренування пам'яті
     Збудження цікавості.
     Зосередження уваги.
     Послідовність запам'ятовування.
     Наступність оволодіння знання­ми
     Емоційне забарвлення того, що потрібно запам'ятати.
     Асоціації (мнемоніка - техніка запам'ятовування).
     Підготовка до сприйняття нової інформації.
     Повторення.
V. Домашнє завдання
§ 18, закінчити практичну роботу.








Картка 1
1.      Витягнути руки перед собою.
2.   Підняти ліву руку  вгору.
3.      Підняти праву руку  вгору.
4. Руки розвести в боки.
5.      Присісти.
6.   Підвестися.
7.   Руки опустити.
Картка №2


1.   Сніг — навчання
2.    Пісок —  ніч
3.    Рука —  вода
4.  Книга — зима
5.    Ліс — пальці
6.    Пустеля —  кави
7.    Дерева — риба
8.    Дощ — літера
9.    День -  склянка
10.  Парасолька—слово

1. Сніг —зима
2.  Пісок — пустеля
3.  Рука.—пальці
4.  Книга — навчання
5.  Ліс —дерева
6.   День — ніч
7.  Склянка —кава
8.  Риба —вода
9.  Дощ — парасолька
10. Літера — слово








3

6

5

8

4





8

7


6


3

2

4


9

1


3


8


6

7



8


1

4
6

9

1



6

7

3



5

6

2

8

9


5


4


1

9


2


5


1

4


3

6

4


1


5

9





4

9

2

6

7



Судоку                                          Таблиця ламаних

Немає коментарів:

Дописати коментар