пʼятниця, 18 грудня 2015 р.

Тема уроку: Травлення. Значення травлення. Органи травлення.

Тема уроку: Травлення. Значення травлення. Органи травлення.
Мета: сформувати знання про органи травлення та їх значення в організмі людини; ознайомити учнів із механізмом дії ферментів; розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, прагнення до самоосвіти, самовдосконалення; виховувати культуру харчування в поєднанні зі здоровим спосо­бом життя.
Терміни і поняття: травлення, ферменти, травний канал, слизова, підслизова, м'язова і зовнішня оболонка, фістула, зондування, ендоскопія, електрогастрографія.
Обладнання: таблиця  „Органи трав­ления, таблиця з курсу зооло­ги із зображенням різних типів травних систем.
Тип уроку: засвоєння нових знань.                                                       Помірність у вживанні
їжі — мати здоров'я.
М.В.Ломоносов
Хід уроку.
I. Актуалізащя опорних знань
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
1.За способом живлення всі живі організми поділяються на...
2.До гетеротрофних організмів на­лежать...
3.Як розвивалася травна система у хребетних тварин?
II. Мотивація навчальної діяльності.
Як ви розумієте вислів: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а  їмо для того, щоб жити!»? Нашому організму потрібна енергія.
Енергія у вигляді...? (АТФ)
Згадайте, де відбувається синтез АТФ? мітохондріях)
Що необхідно для цього процесу? (Органічні речовини, переважно вуглеводи)
Так ось, розщеплення складних органічних речовин на прості розчинні сполуки, які можуть усмоктуватися і засвоюватись в оргатзмі, називають травленням. Поживні речовини розщеплюються в органах травної системи за участі спеціальних білків-ферментів. Саме про травлення, фер­мента, будову та функції травної сис­теми і йтиметься на сьогоднішньому уроці. (Оголошується  тема). Помірність у вживанні  їжі — мати здоров'я. I сьогодні ця проблема актуальна. Шкідливо для організму як переїдання, так і недоїдання. На сьогодні більше 10 % дітей і 40—50 % дорослих мають надлишкову вагу, що є, як правило, результатом переїдання. А це збільшує навантаження на серце, ноги, легені та інші органи. Разом з шкідливими звичками проблема переїдання — причина багатьох захворювань. А як ви стави­тесь до свого здоров'я?
Тест «Як ви ставитесь до свого здоров'я?» (додаток)
III. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1. Робота в групах
Учиі працюють за текстом підручника («Біологія людини» за редакщею М. Н. Шабатури, 2004р.) та додатковою літературою.     Завдання:
Група 1 — показати «Шлях руху їжі травною системою».
Група 2 — записати оболонки стінок травного каналу і травні залози.
Група 3 — методи дослідження трав­лення.
2.                     Повідомлення учнів
3.                     Формулювання висновків
I все ж таки давайте згадаємо з основ здо­ров'я «Золоті правила харчування».
Золоті правила харчування
1.Страви мають бути свіжоприготовленими. Навіть через кілька годин у них починаються процеси бродіння і гниття.

вівторок, 15 грудня 2015 р.

Тема: Види пам’яті. Розвиток пам’яті.

Тема: Види пам’яті. Розвиток пам’яті.
Цілі: закріпити поняття «пам'ять», «запам'ятовування», «збережен­ня», «відтворення»; розглянути види пам'яті залежно від харак­теру сприйняття; навчити учнів визначати рівень різних видів пам'яті з допомогою тренувальних вправ; навчити прийомів роз­витку пам'яті.
Обладнання: підручники, практичні зошити, картка з переліком п'яти-семи рухів, зображення знаків та предметів, картки з десятьма па­рами слів, картки із судоку.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
II.Актуалізація опорних знань.
1.  Що таке пам'ять?
2.  Властивості пам'яті
а) Кількість часу на відтворення ін­формації — … (Швидкість)
б) Час збереження інформації — ...(Тривалість)
в) Активність використання інформації — … (Готовність)
г) Кількість збереженої інформа­ції — ... (Обсяг)
д) Якість і продуктивність використання інформації —... (Точність)
3. Закінчіть ланцюг
Пам'ять = запам'ятовування +  зберігання +. відтворення...
4. Що таке запам'ятовування?
Яке воно буває?
 
Учитель математики проводить тре­нувальні вправи на механічне запам'ятовування.
Двічі питаються цифри, після чого учні впродовж 30 с повинні відтвори­ти їх зошитах так, як запам'ятали.
5. Як ми зберігаємо інформацію? Яка буває пам'ять за часом зберігання?
Учитель математики проводить тре­нувальні вправи на дослідження ко­роткочасної пам'яті.
    Що називається ламаною?
    Які ви знаєте види ламаних? Оха­рактеризуйте їх.
    Перевіримо вашу короткочасну пам'ять. Для цього протягом 30 с я демонструватиму вам малюнок з ламаними, а ви впродовж на­ступних ЗО с повинні накреслити в зошитах те, що запам'ятали.
6. Що таке відтворення інформації? Яке воно буває?
а) Учень пригадує матеріал, який ви­вчав на попередньому уроці, при цьому  докла -даючи певних зусиль. (Довільна)
б) Учню пропонують згадати, як він пішов у перший клас, і в нього відразу виникає низка спогадів, пов'язаних із цією подією. (Ми­мовільна)

субота, 12 грудня 2015 р.

Тема: Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують. Фізичні і хімічні властивості речовин. Лабораторна робота №2. Ознайомлення з фізичними властивостями речовин.

 Тема: Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.
        Фізичні і хімічні властивості речовин. Лабораторна робота №2. Ознайомлення з   фізичними властивостями речовин.
Мета: сформувати поняття про фізичні та ' хімічні явища, їхні відмінності; вивчити ознаки хімічних реакцій і умови їхнього виникнення та перебігу; розкрити значення хімічних реакцій у житті людини.
Обладнання: обладнання та реактиви до лабораторної роботи.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
II.     Перевірка домашнього завдання.
Самостійна робота


І варіант
1.Як вивчають хімічні сполуки?
2.Що таке спостереження та його значення для хімії?
3.Де масова частка Фосфору більша в P2O5 чи P2O3 ?
ІІ варіант
1.Як вивчають хімічні явища?
2.Що таке експеримент та його значення для хімії?
3. Де масова частка Сульфуру більша в SO2 чи SO3 ?



III.   Актуалізація опорних знань.
Як ви розумієте термін «явище»?
IV.    Вивчення нового матеріалу.
Вчитель. Усі процеси, що відбувають­ся навколо нас в оточуючому середо­вищі, мають назву явищ. До них нале­жать зміна пір року, виверження вулка­на, атмосферні (сніг, дощ, град тощо), соціальні явища.
Як ви вважаєте, чим відрізняються явища між собою? А в чому різниця між фізичними та хімічними явищами?   (Вчитель пропонує учням навести приклади явищ).
Явища
Фізичні
Хімічні
Не супроводжуються утворенням нових речовин. Проявляються у зміні форми тіла
або агрегатного стану
Полягають у перетворенні речовин, у результаті чого. утворюються нові речовини

Вчитель. Хімічні явища називають хімічними реакціями. Щоб реакція відбулася, потрібно, щоб речовини всту­пили у взаємодію, внаслідок якої утво­рилися нові речовини.
                     Фізичні явища – це явища, які супроводжуються зміною агрегатного стану, форми, але не хімічного складу.
Хімічні явища називають  хімічними реакціями
Реагент + реагент = продукти реакції
Ознаки хімічних реакцій:
-   зміна кольору;
-   поява запаху;       
-   випадання або розчинення осаду;
 - виділення газу;
виділення теплоти або світла.