пʼятниця, 16 вересня 2016 р.

Тема: Запилення, запліднення.

Тема. Запилення, запліднення.
Мета: обговорита з учнями значення процесу запилення; ознайомити їх з основними типами та спо­собами запилення; розглянути процес запліднення в покритонасінних рослин; показати його особливості й переваги.
Базові поняття і терміни: эапилення, самозапилення, перехресне запи­лення, штучне запилення, запилення вітром, водою, комахами, павуками, птахами, подвійне запліднення, маточка, пилкова трубка, спермії, ендосперм.
Концепція: дати визначення запиленню, заплідненню; обговорити значення процесів запилення, заплщнення; розглянути основю типи и способи запилення; на прикладах вітрозапилъних і комахозапильних рослин показати, як способи запилення пов'язати з особливостями будови квітки;розглянути механізм подвійного запліднення й визначити його біологічне значення.
Тип уроку: урок-гра «Подорож».
Хід уроку
I.       Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Для того щоб подорож до країни квіток була захоплюючою і з нами не трапилося ніяких казусів, нам необхідно взяти із собою багаж і карту по­дорожі. Карта допоможе нам скласти маршрут.
Розглядаючи будову квітки на дошці, учитель записує схему маршруту:
СтанціяБудівельна
Станція «Запилення»
 Станція «Порівняння»
Станція «Запліднення»
Станція «Нових угворень»
Зараз ми перебуваємо на першій зупинці. I для того щоб почати рух, ми повинні взяти багаж. Багаж—це наші знання. Зараз ми перевіримо, чи можемо вирушати в дорогу.
Бесіда
1. Що таке квітка?
2. Назвітъ її основні частини.
3.      Як улаштовані тичинки й маточки?
4.  Що таке суцвіття?
5.      Якими вони бувають?
6.      Біологічне значення квітки й  суцвітъ.
Багаж ми перевірили, взяли все необхідне. Можемо починати нашу подорож.
Ш. Вивчення нового матеріалу.
(Розповідь учителя. Застосування проблемної ситуації. Робота з підручником, складання схем)
Станція «Запилення»
Запилення — це процес перенесен­ня пилка з пиляків тичинок на рильце маточки.


Типи запилення

Природне

Штучне

Природні способи запилення

Перехресне

Самозапилення

В
І
Т
Р
О
М

В
О
Д
О
Ю

К
О
М
А
Х
А
М
И

П
А
В
У
К
А
М
И

П
Т
А
Х
А
М
И
Робота з подручником
Прочитавши текст підручника на с. 117, випишітъ цілі и завдання штуч­ного запилення:
1).............
2)............
Станція «Порівняння»
Для того щоб продовжити подорож, нам необхідно придбати квиток до кінцевої станції. Подорож зможуть продовжити, ті хто впорається з наступними завданнями. Правильно виконання завдань — це квиток для подорожі.
Самостійна робота
Прочитавши текст підручника проаналізуйте прочитане й заповніть таблицю:
Порівняння вітрозапильних і комахозапильних рослин

Ознака
Вітрозапильні
Комахозапильні
1. Забарвлення вінночка (яскраве, тьмяне)


2. Наявність нектарників


3. Наявність аро­мату


4.Відносна довжина тичинкової нитки (коротша, довша
)


5. Кількість вологи в пилку (більше, менше)


6. Кількість пилка ільше, менше)



Проблемна ситуація
Багато рослин відкривають і закривають свої віночки за розкладом. Наприклад, до восьмої години ранку розправляють пелюстки жовтогарячі нігтики, а білі квіти запашного тю­тюну в цей час закриті, запаху немає. Чим поясмити таку різницю?
Станція 3апліднення
Запліднення у квіткових рослин називається подвійннм. Подвіцйне запліднення — це тип статевого процесу, за якого в процесі формування насіння запліднюєтъся не лише яйцеклітина, але й центральне ядро зародкового мішка. Із зиготи розвиваєтъся зародок насіннини, а із заплідненої централь­ної клітини — особлива тканина, багата на поживні речовини, — ендо-сперм (необхідний для зародка).
Вивчення процесу подвійного запліднення з допомогою мал. 109 (с. 119 підручника).
Історія відкриття подвійного запліднення належить українському вченому, професору Сергію Гаврило­вичу Навашину, який зробив його в 1898 році.
Станція «Нових утворень»
У результаті таких складних біологічних процесів, відбуваються у квітках, на їхньому місці згодом  утворюється плід з насінням. Але це історая наступного уроку.
IV.     Узагальнення, систематизація, контроль знань, умінь, навичок учнів.
Робота з сигнальннми картками
Якщо учні згодні з нижче наведеним твердженнями, вони піднімають зелену картку, якщо ні — червону.
1.     Серед способі в запилення  зустрічаються перехресне и самозапилення.
2.     Перехресне запилення здійснюється тільки вітром.
3.     Квітки з неяскравим забарвленням приваблюють комах.
4.     Пилок у вітрозапильних рослин великий і вологий.
5.     За подвійного запліднення два спермії одночасно запліднюють яйцеклітину і центральну клітину
6.     Плід формується на місці тичинки.
V. Домашне завдання
Вивчити § 29, 30, відповісти усно на питання 1-6 (с. 118), 1-5 (с. 121).
















субота, 10 вересня 2016 р.

Контрольна робота:«Вступ» 8 клас

Контрольна робота по темі:«Вступ»
Варіант І
1.              Узагальніть в одну групу терміни: серцевий м'яз, скелетні м'язи:
а) клітина;    б) тканина;     в) орган;     г) органела.
2.      Укажіть тканину, яка є складовою верхнього шару шкіри:
а) епітеліальна;  б) сполучна;  в) м'язова;  г) нервова.
3.              Виберіть властивість, притаманну м'язовій тканині:
а) збудливість і скоротли­вість;
б) збудливість і здатність утворювати секрети;
в) здатність утворювати гормони;
г) здатність транспортувати кисень.
4.      Укажіть основну функцію, яку виконує опорно-рухова система:
а) опорна;    б) секреторна;    в) транспортна;    г) гуморальна.
5.          Укажіть ознаку живої системи, пов'язану з реакцією організму на дію зовніш­ніх і внутрішніх подразників:
а) рівнивість; б) розмноження; в) подразливість; г) обмін речовин.
6.              Виберіть чинники, які сприяють здоров'ю:
а) раціональне харчування;      б) трива­ле перебування біля телевізора;
в) постійне психічне перенапруження;     г) куріння.
7. Установіть відповідність між органами або їхніми складовими і тканинами, які пере­важають у цих органах.
А підшлункова залоза     1 нервова тканина
Б головний мозок            2 багатошаровий плоский епітелій
В епідерміс шкіри            3 скелетний м'яз
Г серце                             4 залозистий епітелій
                                              5 тканина внутрішнього середовища
8.      Установіть відповідність між функціями організму та апаратами їх вимірювання.
          А робота серця.                             1 тонометр
     Б рівень артеріального тиску           2 глюкометр
     В рівень глюкози в крові                  3 електрокардіограф
     Г знімки внутрішніх органів            4 рентгенівський апарат
5        електроенцефалограф
     9. Установіть послідовність рівнів структурної організації від найменш складного до більш складного:
а) тканина; б) клітина; в) орган; г) організм.





Контрольна робота по темі:«Вступ»
Варіант ІІ
1.              Укажіть ряд хімічних елементів, які складають основу структури різних органічних сполук: 
 а) О, С, N. Р;          б) С, О, N. Мg          в) С, Н, О, N;         г) N. С, Fе, Сa.
2.              Позначте науку, що вивчає функції внутрішніх органів та організму в цілому:    
а) гістологія;       б) фізіологія;          в) анатомія;        г) цитологія.
3.       Виберіть тканину, якій властиві збудливість і провідність:
          а) епітеліальна; б) сполучна; в) скелетна; г) нервова.
4.              Укажіть тканини, які переважають у складі опорно-рухової системи:
а) м'язові та сполучні;     б) кісткова та хрящова;
в) епітеліальна та нервова;     г) епітеліальна та сполучна.
5.              Укажіть основну функцію, яку виконує кровоносна система:
а) транспортна;    б) секреторна;   в) рефлекторна;   г) видільна.
6.              Укажіть властивість організму людини, яка характеризує здатність пристосо­вуватися до змін у зовнішньому та внутрішньому середовищі: 
 а) цілісність;    б)  здатність до рухів;   в) формування адаптацій;  г) здатність до розмноження.
7. Установіть послідовність рівнів структурної організації від найменш складного до більш складного:
а) тканина; б) клітина; в) орган; г) організм.
8.      Установіть відповідність між фізіологічними системами та їхніми функціями.
А дихальна           1 гуморальна регуляція
Б травна                2 газообмін
В кровоносна       3 живлення організму
 Г видільна            4 забезпечення органів поживними речовинами і                                                                                                   виведення з організму продуктів обміну
9.      Установіть відповідність між функціями організму та апаратами їх вимірювання.
         А робота серця.                             1 тонометр
     Б рівень артеріального тиску         2 глюкометр
     В рівень глюкози в крові               3 електрокардіограф
     Г знімки внутрішніх органів         4 рентгенівський апарат
                                                           5        електроенцефалограф