Тема: Хімічна рівновага.
Мета: розглянути причини оборотності і необоротності
хімічних реакцій; сформувати поняття про хімічну рівновагу; розглянути фактори,
що впливають на стан хімічної рівноваги; розкрити зміст принципу Ле Шательє.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку
І. Організаційний етап ....2 хв
II. Перевірка
домашнього завдання... 4 хв
III. Актуалізація опорних знань—. 5 хв
IV.
Вивчення
нового матеріалу ... 20 хв
V.
Узагальнення та закріплення знань. ...
9 хв
VI. Домашнє завдання ...
2 хв
VII.
Підбиття підсумків уроку ...3 хв
Хід уроку
I.
Організаційний етап
II.
Перевірка домашнього завдання
Учитель читає твердження. Учні
в залежності від того, згодні вони чи ні зі
змістом твердження, відповідають «так» чи «ні» («+» чи «-»).
|
Твердження
|
Від-дь
|
|
|
1
|
Екзотермічні реакції відбуваються із виділенням теплоти .
|
+
|
|
2
|
В
ендотермічних процесах внутрішня енергія речовин зменшується
|
-
|
|
3
|
Теплота
реакції — це кількість теплоти, що виділяється або поглинається в хімічний реакціях
|
+
|
|
4
|
Тепловий
ефект хімічної реакції — це сума внутрішньої енергії реагентів і продуктів реакції
|
-
|
|
5
|
Тепловий ефект реакції
вимірюється в паскалях (Па) або кілопаскалях
(кПа)
|
-
|
|
6
|
Тепловий ефект реакції
позначається буквою Q
|
+
|
|
7
|
У
термохімічних рівняннях обов'язково вказують агрегатний стан речовин
|
+
|
|
8
|
Рівняння
хімічних реакцій, у яких наводиться температура реагентів, називають термохімічними
рівняннями
|
-
|
|
9
|
При
екзотермічних реакціях температура реакційної суміші підвищується
|
+
|
|
10
|
Ступінь подрібненості
речовини впливає на швидкість хімічної реакції
|
+
|
|
11
|
Інгібітори
–це речовини, які пригнічують швидкість протікання реакції
|
+
|
|
12
|
Каталіз –
це процес який відбувається на катоді
|
-
|
III. Актуалізація опорних знань
Колективне обговорення
Обговорюється питання: чи
завжди реакції йдуть в одному напрямку: реагенти - продукти реакції? Учитель пропонує учням
навести приклади, коли можливий такий перехід. У ході обговорення робиться
висновок про те, що
деякі реакції йдуть тільки в одному напрямку, інші можуть іти в протилежних напрямках. Необхідно згадати
умови перебігу йонних реакцій до кінця ( утв. води,
осаду, газу).